میزان بقا (زنده ماندن) برای سرطان پروستات

5/5 - (2 امتیاز)

میزان بقا سرطان پروستات

نرخ یا میزان بقا سرطان پروستات می تواند به شما این آگاهی را بدهد که چند درصد از افراد مبتلا به یک نوع و مرحله سرطان تا مدت معینی (معمولاً 5 سال) پس از تشخیص زنده خواهند ماند. این نرخ‌ ها نمی ‌توانند به شما بگویند که چه مدت عمر خواهید کرد، اما ممکن است به شما کمک کند تا درک بهتری از احتمال موفقیت ‌آمیز بودن درمان ‌تان داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که میزان بقا، تخمینی است و اغلب بر اساس نتایج درمان تعداد زیادی از افرادی که سرطان های خاصی داشته اند برآورد می شود، اما نمی تواند پیش بینی کند که در مورد یک فرد خاص دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد. این آمار می تواند گیج کننده باشد و ممکن است شما را به سوالات بیشتری سوق دهد. از اینرو از پزشک خود که با شرایط شما آشنایی دارد، بپرسید که چگونه این ارقام ممکن است در مورد شما صدق کنند.

نرخ بقای نسبی 5 ساله چقدر است؟

نرخ بقای سرطان پروستات

این داده ها برای ارائه آمار بقای انواع مختلف سرطان به اطلاعات پایگاه داده SEER (Surveillance, Epidemiology, and End Results) که توسط موسسه ملی سرطان آمریکا (NCI) نگهداری می شود، متکی است.

پایگاه داده SEER نرخ بقای نسبی 5 ساله سرطان پروستات را بر اساس میزان گسترش سرطان دنبال می کند. گروه بندی داده ها در پایگاه SEER بر اساس مراحل AJCC TNM (مرحله 1، مرحله 2، مرحله 3، و غیره) نیست، بلکه سرطان ها را به گروه های موضعی، منطقه ای و دوردست دسته بندی می کند:

  •         موضعی: هیچ نشانه ای از گسترش سرطان به خارج از پروستات وجود ندارد.
  •         منطقه ای: سرطان در خارج از پروستات به ساختارها یا غدد لنفاوی مجاور در لگن گسترش یافته است.
  •        دوردست: سرطان به قسمت های دورتر از پروستات مانند ریه ها، کبد یا استخوان ها گسترش یافته است.

بقای نسبی 5 ساله برای سرطان پروستات

این اعداد بر اساس مردانی است که بین سال ‌های 2011 تا 2017 به سرطان پروستات مبتلا شده ‌اند:

مرحله SEER

میزان بقای نسبی 5 ساله

موضعی

> 99٪

منطقه ای

> 99٪

دور

31٪

درک اعداد در میزان بقا سرطان پروستات

  •         این اعداد فقط برای گروه بندی سرطان در هنگام اولین تشخیص صدق می کند. اگر سرطان رشد کند، گسترش یابد یا پس از درمان عود کند، دیگر کاربردی ندارد.
  •         این ارقام همه چیز را در نظر نمی گیرند. میزان بقا بر اساس میزان گسترش سرطان گروه‌ بندی می ‌شود، اما سن و سلامت کلی شما، نتایج آزمایشات از جمله سطح PSA و گرید سرطان، میزان واکنش سرطان به درمان و سایر عوامل نیز می ‌توانند بر چشم انداز وضعیت شما تاثیر بگذارند.
  •         مردانی که اکنون مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده می شوند، ممکن است چشم انداز بهتری نسبت به این ارقام داشته باشند. درمان ها با گذشت زمان ارتقا می یابند و این ارقام بر اساس مردانی است که حداقل پنج سال زودتر تشخیص داده شده و درمان شده اند. یعنی این بیماران، درمان های خیلی جدید سرطان را دریافت نکرده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن