جراحی سرطان پروستات

جراحی سرطان پروستات
5/5 - (1 امتیاز)

جراحی سرطان پروستات

جراحی سرطان پروستات عملی برای برداشتن غده پروستات است. این عمل معمولاً برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه انجام می شود، زمانی که سرطان هنوز به سایر قسمت های بدن گسترش نیافته است. اگر تصور نشود سرطان پروستات به خارج از غده پروستات گسترش نیافته است، جراحی سرطان پروستات یک انتخاب رایج برای درمان سرطان پروستات است.

جراحی سرطان پروستات، روشی برای برداشتن غده پروستات به منظور درمان سرطان در مراحل اولیه است. دو نوع اصلی جراحی وجود دارد:

1. پروستاتکتومی رادیکال : شامل برداشتن کل غده پروستات و بافت های اطراف آن است.

2. پروستاتکتومی ساده : فقط قسمت داخلی غده پروستات برداشته می شود.

انتخاب نوع جراحی سرطان پروستات به عوامل مختلفی مانند مرحله و درجه سرطان پروستات، سلامت عمومی بیمار و ترجیحات او بستگی دارد. مزایای جراحی سرطان پروستات شامل ریشه کنی کامل تومور و افزایش شانس بقا در مراحل اولیه بیماری است. عوارض جانبی احتمالی شامل بی اختیاری ادراری، اختلال نعوظ و خونریزی است.

پروستاتکتومی رادیکال

نوع اصلی جراحی سرطان پروستات، پروستاتکتومی رادیکال است. در این عمل جراح (اورولوژیست) کل غده پروستات به اضافه مقداری از بافت اطراف آن از جمله وزیکول های منی را برمی دارد. گاهی اوقات غدد لنفاوی مجاور نیز برداشته می شوند.

2 راه اصلی وجود دارد که جراح می تواند پروستاتکتومی رادیکال انجام دهد:

در پروستاتکتومی باز، جراح از طریق یک برش طولانی پوست، پروستات و بافت های مجاور را خارج می کند.
در پروستاتکتومی لاپاراسکوپی، جراح چندین برش کوچکتر ایجاد می کند و از ابزارهای جراحی بلند و نازک برای برداشتن پروستات و بافت های مجاور استفاده می کند. 

با هر نوع عمل، اگر احتمال معقولی وجود داشته باشد که سرطان به غدد لنفاوی مجاور سرایت کرده باشد (بر اساس سطح PSA، نتایج بیوپسی پروستات و سایر عوامل)، جراح ممکن است ابتدا برخی از این غدد لنفاوی (معروف به تشریح غدد لنفاوی لگنی)، گره ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا فوراً از نظر سلول های سرطانی بررسی شوند.

 اگر سلول های سرطانی در هر یک از گره ها یافت شود، جراح ممکن است به جراحی ادامه ندهد. این به این دلیل است که بعید است سرطان را بتوان با جراحی سرطان پروستات درمان کرد و برداشتن پروستات می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود.

پروستاتکتومی باز

پروستاتکتومی باز

این نوع جراحی سرطان پروستات کمتر از گذشته انجام می شود، زیرا پروستاتکتومی روباتیک رایج تر شده است. 2 روش اصلی برای پروستاتکتومی باز وجود دارد:

پروستاتکتومی رتروپوبیک رادیکال

برای این عمل، جراح برشی در قسمت پایین شکم شما، از ناف تا استخوان شرمگاهی، ایجاد می کند. به شما یا تحت بیهوشی یا بی حسی نخاعی یا اپیدورال (بی حس کردن نیمه پایینی بدن) همراه با آرامبخشی در طول عمل جراحی سرطان پروستات داده می شود.

پس از برداشتن پروستات و ساختارهای مجاور، و در حالی که هنوز تحت بیهوشی هستید، یک کاتتر (لوله نازک و انعطاف پذیر) در آلت تناسلی شما قرار داده می شود تا به تخلیه مثانه شما کمک کند. کاتتر معمولاً برای 1 تا 2 هفته در زمان بهبودی در جای خود باقی می ماند. پس از برداشتن کاتتر، می توانید به تنهایی ادرار کنید.

احتمالاً چند روز پس از جراحی سرطان پروستات در بیمارستان می مانید و فعالیت های شما برای چند هفته محدود می شود.

پروستاتکتومی رادیکال پرینه

در این عمل باز، جراح برش را در پوست بین مقعد و کیسه بیضه (پرینه) ایجاد می کند.

این روش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا احتمال اینکه منجر به مشکلات نعوظ شود و غدد لنفاوی مجاور را نمی توان در طول عمل برداشت. اما اغلب یک عمل کوتاه‌تر است و ممکن است نسبت به پروستاتکتومی رتروپوبیک درد کمتر و بهبودی آسان‌تری داشته باشد.

اگر نگران نعوظ نیستید و اگر نیازی به برداشتن غدد لنفاوی ندارید، این روش ممکن است یک گزینه باشد. همچنین اگر شرایط پزشکی دیگری دارید که ممکن است جراحی رتروپوبیک را برای شما دشوار کند، ممکن است استفاده شود. اگر به درستی انجام شود، به همان اندازه احتمال دارد که سرطان پروستات را درمان کند.

پس از جراحی سرطان پروستات و در حالی که هنوز تحت بیهوشی هستید، یک کاتتر در آلت تناسلی شما قرار داده می شود تا به تخلیه مثانه شما کمک کند. کاتتر معمولاً به مدت 1 تا 2 هفته در زمان بهبودی در جای خود باقی می ماند. پس از برداشتن کاتتر، می توانید به تنهایی ادرار کنید.

احتمالاً چند روز پس از جراحی سرطان پروستات در بیمارستان می مانید و فعالیت های شما برای چند هفته محدود می شود.

پروستاتکتومی لاپاروسکوپیک ( پروستاتکتومی رباتیک)
جراحی لاپاراسکوپی از طریق چندین برش کوچک در شکم انجام می شود تا یک برش بزرگ. جراح یک لاپاراسکوپ را که یک لوله بلند و نازک است با یک دوربین فیلمبرداری سبک و کوچک در انتهای آن، از طریق یکی از روزنه ها وارد می کند تا بتواند داخل بدن را ببیند. سپس ابزارهای بلند و نازک جراحی از طریق برش های دیگر برای انجام عمل وارد می شوند.

این رویکرد به پروستاتکتومی (به ویژه پروستاتکتومی رباتیک) در سال های اخیر بسیار رایج شده است.

پروستاتکتومی رادیکال لاپاراسکوپی

پروستاتکتومی رادیکال لاپاراسکوپی

برای پروستاتکتومی رادیکال لاپاراسکوپی (LRP)، جراح دسته ابزارهای بلند را مستقیماً نگه می دارد تا آنها را در داخل شکم مانور دهد و پروستات را خارج کند. این روش به اندازه پروستاتکتومی رباتیک استفاده نمی شود.

پروستاتکتومی رباتیک

این روش که به‌عنوان پروستاتکتومی رادیکال لاپاروسکوپی با کمک رباتیک یا پروستاتکتومی به کمک ربات نیز شناخته می‌شود، رایج‌ترین روشی است که پروستاتکتومی در ایالات متحده انجام می‌شود.

این عملیات با استفاده از سیستم رباتیک انجام می شود. جراح روی پانل کنترل در اتاق عمل می نشیند و بازوهای رباتیک را حرکت می دهد تا از طریق چندین برش کوچک، معمولاً در شکم بیمار، عمل کند (اگرچه می توان این کار را با رویکرد پرینه نیز انجام داد). سیستم رباتیک به جراح کمک می کند تا ابزار را با دقت بیشتری نسبت به زمانی که ابزار لاپاراسکوپی را مستقیماً در دستان خود نگه داشته باشد، حرکت دهد.

پروستاتکتومی رباتیک رایج ترین جراحی سرطان پروستات برای درمان سرطان پروستات در ایالات متحده (و برخی از کشورهای دیگر) است. این عمدتا به این دلیل است که این عمل دارای مزایای کوتاه مدت نسبت به پروستاتکتومی رادیکال باز است. به عنوان مثال، معمولاً منجر به موارد زیر می شود:

از دست دادن خون کمتر در حین عمل
درد کمتر بعد از عمل
بستری کوتاه تر در بیمارستان
زمان بهبودی سریعتر
زمان کمتری برای ماندن کاتتر ادراری نیاز دارد
خطر کمتر و عوارض جانبی کمتری دارد
با این حال، به نظر می رسد که نتایج پروستاتکتومی روباتیک و باز در مورد عوارض جانبی طولانی مدتی که بسیاری از مردان نگران آن هستند، از جمله مشکلات نعوظ و مشکل در نگه داشتن ادرار (بی اختیاری) یکسان باشد. 

همچنین به نظر نمی رسد که تفاوت زیادی بین پروستاتکتومی رباتیک و پروستاتکتومی باز در مورد نتایج طولانی مدت وجود داشته باشد. یعنی، مطالعات نشان نداده‌اند که هر یک از این روش‌ها به وضوح بهتر از دیگری است و در مورد احتمال بازگشت سرطان پس از جراحی سرطان پروستات یا احتمال مرگ مرد در اثر سرطان پروستات توضیحی نداده اند. هر دو روش معمولاً زمانی که توسط جراحان مجرب انجام می شود، نتایج خوبی به همراه دارند.

در برخی موارد، ممکن است دلایل روشنی برای ترجیح یک رویکرد بر دیگری وجود داشته باشد. اما مهم نیست که کدام روش پروستاتکتومی را انتخاب می کنید، بزرگترین عامل موفقیت جراحی سرطان پروستات شما احتمالاً تجربه و مهارت جراح شما است. به همین دلیل، پیدا کردن یک جراح با تجربه که با او راحت باشید و بتوانید به او اعتماد کنید بسیار مهم است. 

در این مطلب دو روش جراحی و رادیوتراپی سرطان پروستات را مقایسه کرده ایم.

خطرات پروستاتکتومی​

خطرات هر نوع پروستاتکتومی رادیکال بسیار شبیه به هر عمل جراحی بزرگی است. مشکلات حین یا مدت کوتاهی پس از عمل می تواند شامل موارد زیر باشد:

واکنش به بیهوشی
خونریزی ناشی از جراحی
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها
آسیب به اندام های مجاور
عفونت در محل جراحی
به ندرت، ممکن است بخشی از روده در حین جراحی آسیب ببیند، که می تواند منجر به عفونت در شکم شود و ممکن است نیاز به جراحی بیشتری برای اصلاح داشته باشد. جراحات روده ها با جراحی های لاپاراسکوپی و رباتیک بیشتر از روش باز است.

اگر غدد لنفاوی برداشته شوند، مجموعه ای از مایع لنفاوی (به نام لنفوسل) می تواند تشکیل شود و ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد. خطرات شما تا حدی به سلامت کلی، سن و مهارت تیم جراحی شما بستگی دارد.

عوارض جانبی پروستاتکتومی

عوارض جانبی پروستاتکتومی

عمده ترین عوارض جانبی احتمالی پروستاتکتومی رادیکال عبارتند از:

بی اختیاری ادرار (ناتوانی در کنترل ادرار)
اختلال نعوظ (مشکلات در ایجاد یا حفظ نعوظ)
این عوارض جانبی می تواند با برخی از اشکال دیگر درمان سرطان پروستات نیز رخ دهد.

بی اختیاری ادرار

 

ممکن است نتوانید ادرار خود را کنترل کنید، یا ممکن است پس از جراحی سرطان پروستات نشت یا قطره چکان داشته باشید. بی اختیاری می تواند نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر عاطفی و اجتماعی نیز بر شما تأثیر بگذارد. اینها انواع عمده بی اختیاری هستند:

مردان مبتلا به بی اختیاری استرسی ممکن است هنگام سرفه، خنده، عطسه یا ورزش، ادرار نشت کند. بی اختیاری استرسی شایع ترین نوع بعد از جراحی سرطان پروستات است. معمولاً به دلیل مشکلات دریچه ای که ادرار را در مثانه نگه می دارد (اسفنکتر مثانه) ایجاد می شود. درمان‌های سرطان پروستات می‌تواند به این دریچه یا اعصابی که دریچه را کار می‌کند آسیب برساند.


مردان مبتلا به بی اختیاری سرریز در تخلیه مثانه مشکل دارند. مدت زمان زیادی طول می کشد تا ادرار کنند و جریان دریبل با نیروی کمی دارند. بی اختیاری سرریز معمولاً به دلیل انسداد یا باریک شدن مجرای خروجی مثانه توسط بافت اسکار ایجاد می شود.
مردان مبتلا به بی اختیاری فوری نیاز به ادرار کردن دارند. این زمانی اتفاق می افتد که مثانه با پر شدن از ادرار به کشش بیش از حد حساس شود.


به ندرت پس از جراحی سرطان پروستات، مردان تمام توانایی خود را برای کنترل ادرار از دست می دهند. به این حالت بی اختیاری مداوم می گویند.
پس از جراحی سرطان پروستات، کنترل مثانه معمولاً به آرامی طی چند هفته یا چند ماه بهبود می یابد. اما پزشکان نمی توانند به طور قطع پیش بینی کنند که چگونه یک مرد تحت تأثیر قرار می گیرد. به طور کلی، مردان مسن‌تر نسبت به مردان جوان‌تر معمولاً مشکلات بی‌اختیاری بیشتری دارند. مراکز بزرگ سرطان، که در آنها جراحی سرطان پروستات اغلب انجام می شود و جراحان تجربه زیادی دارند، به طور کلی مشکلات کمتری را در مورد بی اختیاری گزارش می کنند.

بی اختیاری قابل درمان است. حتی اگر نتوان بی اختیاری شما را به طور کامل اصلاح کرد، باز هم می توان به آن کمک کرد. 

اختلال نعوظ (ناتوانی جنسی)

این بدان معناست که شما نمی توانید نعوظ کافی برای دخول جنسی داشته باشید.

نعوظ توسط 2 دسته کوچک عصب کنترل می شود که در امتداد دو طرف پروستات قرار دارند. اگر بتوانید قبل از جراحی سرطان پروستات نعوظ داشته باشید، جراح سعی می کند در طول پروستاتکتومی به این اعصاب آسیب نرساند. این به عنوان یک رویکرد صرفه جویی در اعصاب شناخته می شود. اما اگر سرطان به سمت اعصاب یا خیلی نزدیک به آن رشد کند، جراح باید آنها را خارج کند.

اگر هر دو عصب برداشته شوند، نمی‌توانید نعوظ خود به خودی داشته باشید، اما ممکن است همچنان بتوانید با استفاده از برخی از کمک‌های توضیح داده شده در زیر نعوظ داشته باشید. اگر فقط یک طرف اعصاب برداشته شود، ممکن است همچنان نعوظ داشته باشید، اما احتمال کمتر از برداشتن هیچ کدام است. اگر هیچ یک از بسته های عصبی برداشته نشود، ممکن است در نقطه ای پس از جراحی نعوظ طبیعی داشته باشید.

توانایی شما برای نعوظ بعد از جراحی بستگی به سن شما، توانایی شما برای نعوظ قبل از عمل و اینکه آیا اعصاب قطع شده است یا خیربستگی دارد. اکثر مردان احتمالاً حداقل تا حدودی توانایی نعوظ را از دست خواهند داد، اما هر چه جوانتر باشید، کمتر احتمال دارد که به طور جدی تحت تأثیر قرار بگیرید.

جراحانی که بسیاری از پروستاتکتومی‌ها را انجام می‌دهند، نسبت به کسانی که کمتر این عمل را انجام می‌دهند، میزان کمتری از مشکلات نعوظ را در بین بیماران خود گزارش می‌دهند. طیف گسترده‌ای از نرخ‌ها در ادبیات پزشکی گزارش شده است، اما وضعیت هر مرد متفاوت است، بنابراین بهترین راه برای دریافت ایده‌ای از شانس بهبودی نعوظ این است که در مورد میزان موفقیت پزشک خود و احتمال اینکه نتیجه چه خواهد بود بپرسید.

اگر توانایی شما برای داشتن نعوظ بعد از جراحی برگشت، اغلب به آرامی برمی گردد. در واقع، ممکن است از چند ماه تا 2 سال یا بیشتر طول بکشد. در طول چند ماه اول، احتمالاً نمی‌توانید نعوظ خود به خودی داشته باشید، بنابراین ممکن است نیاز به استفاده از داروها یا درمان‌های دیگر داشته باشید.

بسیاری از پزشکان احساس می کنند که با تلاش برای نعوظ در اسرع وقت پس از اینکه بدن فرصت بهبود یافت (معمولا چندین هفته پس از عمل) به بازیابی قدرت کمک می کند. برخی از پزشکان به این روش توانبخشی آلت تناسلی می گویند. داروها ممکن است در این زمان مفید باشند، اگرچه مشخص نیست که اگر روزانه مصرف شوند یا فقط بر اساس نیاز، بهتر عمل کنند. حتماً در مورد وضعیت خود با پزشک خود صحبت کنید.

چندین گزینه برای درمان اختلال نعوظ وجود دارد:

مهارکننده های فسفودی استراز 5 (PDE5) مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، واردنافیل (لویترا)، تادالافیل (سیالیس) و آوانافیل (استندرا)، قرص هایی هستند که می توانند به نعوظ کمک کنند. اگر هر دو عصب کنترل کننده نعوظ آسیب دیده یا برداشته شده باشند، این داروها کار نمی کنند. عوارض جانبی رایج این داروها شامل سردرد، برافروختگی (قرمز شدن پوست و احساس گرما)، ناراحتی معده، حساسیت به نور و آبریزش یا گرفتگی بینی است.

 به ندرت، این داروها می توانند باعث مشکلات بینایی و احتمالاً نابینایی شوند. برخی از داروهای دیگر مانند نیترات‌ها که برای درمان بیماری‌های قلبی استفاده می‌شوند، اگر از مهارکننده‌های PDE5 استفاده می‌کنید، می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند، بنابراین مطمئن شوید که پزشکتان می‌داند چه داروهایی مصرف می‌کنید.

آلپروستادیل نسخه مصنوعی پروستاگلاندین E1 است، ماده ای که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود و می تواند نعوظ ایجاد کند. می توان آن را تقریباً بدون درد به قاعده آلت تناسلی 5 تا 10 دقیقه قبل از مقاربت تزریق کرد یا به عنوان شیاف در نوک آلت تناسلی قرار داد. حتی می توانید دوز را افزایش دهید تا نعوظ طولانی شود. ممکن است عوارض جانبی مانند درد، سرگیجه و نعوظ طولانی مدت داشته باشید، اما معمولاً جدی نیستند.

دستگاه های وکیوم گزینه دیگری برای ایجاد نعوظ هستند. این لوله های پلاستیکی شفاف و متصل به پمپ هایی هستند که روی آلت تناسلی قرار می گیرند. پمپ هوا را از لوله خارج می کند که خون را به داخل آلت تناسلی می کشد تا نعوظ ایجاد کند. پس از برداشتن دستگاه، نعوظ با قرار دادن یک حلقه الاستیک در اطراف پایه آلت تناسلی که از تخلیه خون جلوگیری می کند، حفظ می شود. سپس حلقه پس از رابطه جنسی برداشته می شود.

اگر روش‌های دیگر کمکی نکنند، ایمپلنت آلت تناسلی ممکن است توانایی شما را برای نعوظ بازگرداند. برای قرار دادن آنها در داخل آلت تناسلی به عمل جراحی سرطان پروستات نیاز است. انواع مختلفی از ایمپلنت آلت تناسلی وجود دارد، از جمله آنهایی که از میله های سیلیکونی یا دستگاه های بادی استفاده می کنند.

تغییرات در ارگاسم

پس از جراحی سرطان پروستات، احساس ارگاسم همچنان باید لذت بخش باشد، اما انزال مایع منی وجود ندارد – ارگاسم “خشک” است. این به این دلیل است که غددی که بیشتر مایع منی را می‌سازند (وزیکول‌های منی و پروستات) در طول پروستاتکتومی برداشته شدند و مسیرهای استفاده شده توسط اسپرم (مرگ‌های دفران) بریده شدند. در برخی از مردان، ارگاسم ممکن است کمتر شود. به ندرت مردان درد همراه با ارگاسم را گزارش می کنند.

از دست دادن باروری

در طول پروستاتکتومی رادیکال، جراح مجرای دفران را که مسیرهای بین بیضه ها (محل ساخت اسپرم) و مجرای ادرار (که اسپرم از طریق آن از بدن خارج می شود) را برش می دهد. بیضه های شما هنوز هم اسپرم می سازند، اما نمی توانند بدن را به عنوان بخشی از انزال ترک کنند. این بدان معناست که یک مرد دیگر نمی تواند به روش طبیعی فرزندی داشته باشد.

اغلب، این مشکل نیست، زیرا مردان مبتلا به سرطان پروستات معمولا مسن تر هستند. اما اگر برای شما نگران کننده است، ممکن است بخواهید از پزشک خود در مورد “بانک کردن” اسپرم خود قبل از عمل سوال کنید.

لنف ادم

این یک عارضه نادر اما احتمالی در برداشتن بسیاری از غدد لنفاوی اطراف پروستات است. غدد لنفاوی به طور معمول راهی برای بازگشت مایعات به قلب از تمام نواحی بدن فراهم می کنند. هنگامی که گره ها برداشته می شوند، مایع می تواند به مرور زمان در پاها یا ناحیه تناسلی جمع شود و باعث تورم و درد شود. لنف ادم معمولاً با فیزیوتراپی قابل درمان است، اگرچه ممکن است به طور کامل از بین نرود. 

تغییر در طول آلت تناسلی

یک اثر احتمالی جراحی کاهش اندک طول آلت تناسلی است. این می تواند ناشی از کوتاه شدن مجرای ادرار باشد که بخشی از آن همراه با پروستات برداشته شود.

فتق اینگوینال

پروستاتکتومی شانس ابتلای مرد به فتق اینگوینال (کشاله ران) را در آینده افزایش می دهد.

برداشتن پروستات از طریق مجاری ادرار (TURP)

برداشتن پروستات از طریق مجاری ادرار (TURP)

این عمل اغلب برای درمان مردان مبتلا به بزرگی غیر سرطانی پروستات به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) استفاده می شود. اما گاهی اوقات در مردان مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته برای کمک به تسکین علائم، مانند مشکل ادرار، استفاده می شود. 

در طی این عمل، جراح قسمت داخلی غده پروستات را که مجرای ادرار را احاطه کرده است (لوله ای که ادرار از طریق آن مثانه را ترک می کند) برمی دارد. با این جراحی پوست بریده نمی شود. ابزاری به نام رزکتوسکوپ از نوک آلت تناسلی و داخل مجرای ادرار تا سطح پروستات عبور داده می شود. هنگامی که در جای خود قرار گرفت، یا برق از سیم عبور می کند تا آن را گرم کند یا از لیزر برای برش یا تبخیر بافت استفاده می شود.

این عمل یا با بی حسی نخاعی (که نیمه پایینی بدن شما را بی حس می کند) یا بیهوشی عمومی (جایی که در خواب عمیق هستید) انجام می شود و معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد.

پس از جراحی سرطان پروستات، یک کاتتر (لوله نازک و انعطاف پذیر) از طریق آلت تناسلی و داخل مثانه وارد می شود. حدود یک روز در محل باقی می ماند تا در حین بهبود پروستات به تخلیه ادرار کمک کند. معمولاً می توانید بعد از 1 تا 2 روز بیمارستان را ترک کرده و در عرض 1 تا 2 هفته به فعالیت های عادی بازگردید.

احتمالاً پس از جراحی سرطان پروستات مقداری خون در ادرار خود خواهید داشت. سایر عوارض جانبی احتمالی TURP شامل عفونت و هرگونه خطری است که با نوع بیهوشی مورد استفاده همراه است.

ارکیکتومی (اخته کردن)

در این عمل، جراح بیضه‌ها را که بیشتر آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) ساخته می‌شوند، خارج می‌کند. اگرچه این یک نوع جراحی است، اما اثر اصلی آن به عنوان نوعی هورمون درمانی است.

سوالات متداول درباره جراحی سرطان پروستات

در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید از پزشک خود در مورد جراحی سرطان پروستات بپرسید:

آیا جراحی سرطان پروستات برای من مفید است؟
انواع مختلف جراحی سرطان پروستات چیست؟
عوارض جانبی جراحی سرطان پروستات چیست؟
چگونه می توانم برای جراحی سرطان پروستات آماده شوم؟
دوره نقاهت بعد از جراحی سرطان پروستات چقدر طول می کشد؟
هزینه جراحی سرطان پروستات چقدر است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن