ماموگرافی چیست؟ چه کسانی باید ماموگرافی کنند؟

ماموگرافی چیست؟
امتیاز خود را ثبت کنید

فهرست

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی منظم بهترین آزمایشی است که پزشکان برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه باید انجام دهند. ماموگرافی یک تصویر اشعه ایکس از پستان است. پزشکان برای بررسی علائم سرطان سینه از ماموگرافی استفاده می کنند. ماموگرافی منظم می‌تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص دهد، گاهی اوقات تا سه سال قبل از اینکه بتوان آن را احساس کرد.

ماموگرافی نوعی تصویربرداری پزشکی است که از اشعه ایکس برای بررسی پستان استفاده می‌کند. ماموگرافی می‌تواند برای تشخیص سرطان پستان، ارزیابی تومورهای پستان و نظارت بر درمان سرطان پستان استفاده شود.

در ماموگرافی، دو صفحه مسطح از پستان را فشرده می‌کنند و یک پرتو اشعه ایکس از هر پستان عبور می‌کند. اشعه ایکس به یک فیلم یا صفحه دیجیتال برخورد می‌کند و تصویری از ساختارهای پستان ایجاد می‌کند.

ماموگرافی یک روش ایمن و موثر برای تشخیص سرطان پستان است. ماموگرافی می‌تواند سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص دهد، زمانی که احتمال درمان موفقیت‌آمیز بیشتر است.

ماموگرافی به طور معمول هر دو سال یکبار برای زنان بالای 40 سال توصیه می‌شود. زنانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان پستان هستند، ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی مکررتر داشته باشند.

ماموگرافی چه کاربردی دارد؟

ماموگرافی برای بررسی تغییرات مشکوک پستان، مانند توده جدید سینه، درد سینه، ظاهر غیر معمول پوست، ضخیم شدن نوک پستان یا ترشحات نوک سینه استفاده می شود. همچنین برای ارزیابی یافته های غیرمنتظره در ماموگرافی غربالگری استفاده می شود. یک ماموگرافی تشخیصی شامل تصاویر ماموگرافی اضافی است.

ماموگرافی چگونه انجام میشود؟

شما در مقابل یک دستگاه اشعه ایکس مخصوص می ایستید. یک تکنسین سینه شما را روی یک صفحه پلاستیکی قرار می دهد. بشقاب دیگر سینه شما را محکم از بالا فشار می دهد. این صفحات سینه را صاف می‌کنند و در حین عکس‌برداری آن را ثابت نگه می‌دارند. کمی فشار احساس خواهید کرد. مراحل برای ایجاد نمای جانبی از سینه تکرار می شود. سینه دیگر نیز به همین ترتیب عکسبرداری با اشعه ایکس خواهد شد. سپس منتظر بمانید تا تکنسین اشعه ایکس را بررسی کند تا مطمئن شود که تصاویر نیازی به انجام مجدد ندارند. به خاطر داشته باشید که تکنسین نمی تواند نتایج ماموگرافی را به شما بگوید. ماموگرافی هر زن ممکن است کمی متفاوت به نظر برسد زیرا همه سینه ها کمی متفاوت هستند.

برای انجام ماموگرافی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نکاتی برای انجام ماموگرافی : سعی کنید هفته قبل از پریود شدن یا در حین پریودی ماموگرافی انجام ندهید. سینه های شما ممکن است حساس یا متورم شوند.
در روز ماموگرافی از دئودورانت، عطر یا پودر استفاده نکنید. این محصولات می توانند به صورت لکه های سفید در اشعه ایکس نشان داده شوند.
برخی از خانم ها ترجیح می دهند به جای لباس، یک تاپ با دامن یا شلوار بپوشند. برای انجام ماموگرافی باید از کمر به بالا لباس بپوشید.

این کارها را باید قبل رفتن به ماموگرافی انجام دهید.

چه زمانی باید ماموگرافی انجام بدهیم؟

سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند که زنان بالای 40 سال هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. زنانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان پستان هستند، ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی مکررتر داشته باشند.

بهترین سن برای انجام ماموگرافی

بهترین سن برای انجام ماموگرافی 40 سال است. سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند که زنان بالای 40 سال هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. این توصیه بر اساس شواهدی است که نشان می‌دهد ماموگرافی می‌تواند سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص دهد، زمانی که احتمال درمان موفقیت‌آمیز بیشتر است.

بعد از چه مدت نتایج ماموگرافی آماده میشود؟

چه زمانی نتایج ماموگرافی را دریافت خواهم کرد؟ معمولاً در عرض چند هفته نتایج را دریافت خواهید کرد، اگرچه بستگی به امکانات دارد. رادیولوژیست ماموگرافی شما را می خواند و سپس نتایج را به شما و پزشکتان گزارش می دهد. اگر نگرانی وجود داشته باشد، زودتر از مرکز ماموگرافی مطلع خواهید شد. اگر در عرض 30 روز گزارشی از نتایج خود دریافت نکردید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا مرکز ماموگرافی تماس بگیرید.

عکس ماموگرافی

عکس ماموگرافی

مزایای ماموگرافی

ماموگرافی می‌تواند سرطان پستان را در مراحل اولیه سرطان سینه تشخیص دهد، زمانی که احتمال درمان موفقیت‌آمیز بیشتر است.
ماموگرافی می‌تواند به کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان کمک کند و طول عمر بیماران سرطان پستان را بیشتر کند.
ماموگرافی یک روش ایمن و موثر است.

معایب ماموگرافی

ماموگرافی می‌تواند عوارض جانبی خفیفی داشته باشد، از جمله درد یا ناراحتی در پستان، خونریزی یا کبودی در محل فشار.
در موارد نادر، ماموگرافی می‌تواند باعث واکنش آلرژیک به ماده حاجب شود.
ماموگرافی می‌تواند منجر به تشخیص‌های کاذب شود، که می‌تواند باعث اضطراب و استرس شود.

عکس ماموگرافی سالم

عکس ماموگرافی سالم

اگر ماموگرافی من طبیعی باشد چه اتفاقی می افتد؟

ماموگرافی را طبق فواصل زمانی توصیه شده ادامه دهید. ماموگرافی زمانی بهترین نتیجه را دارد که بتوان آنها را با نمونه های قبلی مقایسه کرد. این به رادیولوژیست اجازه می دهد تا آنها را برای بررسی تغییرات در سینه ها مقایسه کند.

عکس ماموگرافی مشکوک

عکس ماموگرافی مشکوک

اگر ماموگرافی من غیر طبیعی باشد چه اتفاقی می افتد؟

ماموگرافی غیرطبیعی همیشه به معنای وجود سرطان نیست. اما قبل از اینکه پزشک بتواند به طور قطعی بگوید، باید ماموگرافی، آزمایش یا معاینات اضافی انجام دهید. همچنین ممکن است به یک متخصص سینه یا جراح ارجاع داده شوید. لزوماً به این معنی نیست که سرطان دارید یا نیاز به جراحی دارید. این پزشکان متخصص در تشخیص مشکلات پستان هستند. پزشکان آزمایشات بعدی را برای تشخیص سرطان سینه یا عدم وجود سرطان انجام خواهند داد.

خطرات ماموگرافی

خطرات و محدودیت های ماموگرافی عبارتند از:

ماموگرافی شما را در معرض پرتوهای کم دوز قرار می دهد. با این حال، دوز بسیار پایین است، و برای اکثر افراد مزایای ماموگرافی معمولی بیشتر از خطرات ناشی از این مقدار پرتو است.
انجام ماموگرافی ممکن است منجر به آزمایشات اضافی شود. اگر مورد غیرمنتظره ای در ماموگرافی شما تشخیص داده شد، ممکن است به آزمایش های دیگری نیاز داشته باشید. این ممکن است شامل آزمایش‌های تصویربرداری اضافی مانند اولتراسوند، و یک روش (بیوپسی) برای برداشتن نمونه‌ای از بافت پستان برای آزمایش آزمایشگاهی باشد. با این حال، بیشتر یافته های کشف شده در ماموگرافی سرطان نیستند.

اگر ماموگرافی شما چیزی غیرعادی تشخیص دهد، دکتری که تصاویر را تفسیر می کند (رادیولوژیست) می خواهد آن را با ماموگرافی های قبلی مقایسه کند. اگر ماموگرافی را در جای دیگری انجام داده اید، رادیولوژیست از شما برای درخواست آن از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قبلی شما اجازه می خواهد.

ماموگرافی غربالگری نمی تواند همه سرطان ها را تشخیص دهد. برخی از سرطان هایی که با معاینه فیزیکی شناسایی می شوند ممکن است در ماموگرافی دیده نشوند. اگر سرطان خیلی کوچک باشد یا در ناحیه ای قرار گرفته باشد که به سختی توسط ماموگرافی قابل مشاهده است، مانند زیر بغل، ممکن است نادیده گرفته شود.
همه سرطان هایی که با ماموگرافی کشف می شوند قابل درمان نیستند. برخی از سرطان های سینه تهاجمی هستند، به سرعت رشد می کنند و به سرعت به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند.

عوارض ماموگرافی

ماموگرافی یک روش ایمن و موثر است، اما می‌تواند عوارض جانبی خفیفی داشته باشد، از جمله:

درد یا ناراحتی در پستان : در حین انجام ماموگرافی، سینه‌ها بین دو صفحه فلزی قرار می‌گیرند تا تصویر واضح‌تری ایجاد شود. این کار می‌تواند باعث درد یا ناراحتی در پستان شود. درد معمولاً خفیف است و فقط چند دقیقه طول می‌کشد.
خونریزی یا کبودی در محل فشار : در برخی موارد، فشار صفحه‌های فلزی می‌تواند باعث خونریزی یا کبودی در محل فشار شود. این عوارض معمولاً خفیف هستند و طی چند روز برطرف می‌شوند.
واکنش آلرژیک به ماده حاجب : در موارد نادر، ماموگرافی می‌تواند باعث واکنش آلرژیک به ماده حاجب شود. ماده حاجب یک ماده شیمیایی است که گاهی اوقات برای بهبود کیفیت تصاویر ماموگرافی استفاده می‌شود. واکنش‌های آلرژیک به ماده حاجب می‌تواند خفیف یا شدید باشد.
تشخیص‌های کاذب : در برخی موارد، ماموگرافی می‌تواند منجر به تشخیص‌های کاذب شود. تشخیص کاذب زمانی رخ می‌دهد که ماموگرافی نشان دهد که چیزی غیرطبیعی در پستان وجود دارد، اما در واقع سرطان نیست. تشخیص‌های کاذب می‌تواند باعث اضطراب و استرس شود.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

انجام ماموگرافی چه حسی دارد؟ انجام ماموگرافی برای اکثر زنان ناراحت کننده است. برخی از زنان آن را دردناک می دانند. با این حال، ماموگرافی فقط چند لحظه طول می کشد و ناراحتی به زودی تمام می شود. احساس شما به مهارت تکنسین، اندازه سینه ها و میزان فشار دادن آنها بستگی دارد. اگر در شرف پریود شدن یا پریود هستید، ممکن است سینه های شما حساس تر باشد. یک پزشک با آموزش خاص که رادیولوژیست نامیده می شود، عکس رادیوگرافی را برای علائم اولیه سرطان سینه یا سایر مشکلات بررسی می کند.

تفاوت ماموگرافی و سونوگرافی

ماموگرافی و سونوگرافی دو روش تصویربرداری پزشکی هستند که برای بررسی پستان استفاده می‌شوند. هر دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارند و ممکن است برای شرایط مختلف مناسب باشند.

ماموگرافی : ماموگرافی یک روش تصویربرداری است که از اشعه ایکس برای بررسی پستان استفاده می‌کند. ماموگرافی می‌تواند برای تشخیص سرطان پستان، ارزیابی تومورهای پستان و نظارت بر درمان سرطان پستان استفاده شود.

سونوگرافی : سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای بررسی پستان استفاده می‌کند. سونوگرافی می‌تواند برای تشخیص سرطان پستان، ارزیابی کیست‌ها و سایر ناهنجاری‌های پستان و هدایت بیوپسی استفاده شود.

روش تصویربرداری مناسب برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن، سابقه پزشکی و علائم شما. اگر نگران سرطان پستان هستید، ماموگرافی معمولاً روش تصویربرداری توصیه شده است. اگر در مورد کیست یا سایر ناهنجاری‌های پستان سوال دارید، سونوگرافی می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهد.

 

هزینه ماموگرافی

در اینجا برخی از عواملی که می‌توانند بر هزینه ماموگرافی تأثیر بگذارند آورده شده است:

نوع ماموگرافی : ماموگرافی دو طرفه معمولاً گران‌تر از ماموگرافی یک طرفه است.
نوع مرکز تصویربرداری : هزینه ماموگرافی در مراکز تصویربرداری خصوصی معمولاً بیشتر از مراکز دولتی است.
منطقه جغرافیایی : هزینه ماموگرافی در شهرهای بزرگ معمولاً بیشتر از شهرهای کوچک است.

گر تحت پوشش بیمه درمانی هستید، ممکن است بتوانید بخشی از هزینه ماموگرافی را از بیمه دریافت کنید. با بیمه‌گر خود در مورد پوشش بیمه‌ای خود صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن