تشخیص زودهنگام با غربالگری سرطان سینه (پستان)

5/5 - (1 امتیاز)

غربالگری سرطان سینه (پستان)

کشف زودهنگام سرطان سینه (پستان) و دریافت پیشرفته ترین درمان سرطان، دو مورد از مهم ترین راهکارها برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان سینه است. سرطان سینه (پستان) ای که زود تشخیص داده می شود، در زمانی که کوچک است و هنوز گسترش نیافته است، درمان موفقیت آمیزتر و آسان تری دارد. انجام آزمایشات غربالگری منظم، مطمئن ترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه (پستان) است. انجمن سرطان آمریکا دستورالعمل های غربالگری را برای زنان در معرض خطر متوسط ​​سرطان سینه (پستان) و برای کسانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه (پستان) قرار دارند، ارائه کرده است که در ادامه بدان اشاره می کنیم.

تست های غربالگری چیست؟

تشخيص سرطان سينه با ماموگرافي
تشخيص سرطان سينه با ماموگرافي | غربالگری ماموگرافی چیست

غربالگری به آزمایش ها و معایناتی اطلاق می شود که برای کشف بیماری در افرادی که هیچ علامتی ندارند، استفاده می شود. هدف از آزمایش ‌های غربالگری سرطان سینه (پستان)، کشف زودهنگام آن، قبل از ایجاد علائم است. تشخیص زودهنگام به معنای یافتن و تشخیص بیماری، زودتر از زمانی است که منتظر شروع علائم هستیم، مثلا قبل از اینکه سرطان سبب ایجاد توده یا درد و غیره شود بتوانیم آن را کشف کنیم.

سرطان‌ های سینه (پستان) که از طریق غربالگری کشف می شوند سایز کوچکتری دارند (چون هنوز سبب ایجاد علائم نشده اند) و شانس انتشار آنها به خارج از سینه (پستان) نیز کمتر است لذا درمان بیمار در این مراحل اوایه، منجربه افزایش طول عمر بیمار  خواهد شد چرا که اندازه سرطان سینه (پستان) و گسترش یا عدم گسترش آن به سایر نقاط بدن مهم ترین عوامل پیش آگهی بیماری (طول عمر) در یک خانم مبتلا به این بیماری است. 

همه گیری کووید-19 منجر به تعلیق بسیاری از روش های غیر اضطراری شده است و متاسفانه این امر منجر به کاهش قابل توجه غربالگری سرطان شده است. با این حال مراکز مراقبت های بهداشتی با رعایت بسیاری از اقدامات احتیاطی، غربالگری سرطان را در طول همه گیری ارائه می کنند.

توصیه های غربالگری انجمن سرطان آمریکا برای زنان در معرض خطر متوسط ​​سرطان سینه (پستان) (Average risk)

تشخيص سرطان سينه با سونوگرافي
تشخيص سرطان سينه با سونوگرافي | غربالگري سرطان سينه

این دستورالعمل ها برای زنانی است که در معرض خطر متوسط ​​​​ ابتلا به سرطان سینه (پستان) هستند. این زنان شامل خانمهایی هستند که در طول زندگی خود سابقه سرطان سینه (پستان) نداشته اند و سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه (پستان) نیز ندارند و جهش ژنتیکی شناخته شده برای افزایش خطر سرطان سینه (پستان) (مانند جهش یک ژن BRCA) ندارند، و قبل از سن 30 سالگی نیز پرتودرمانی قفسه سینه نداشته اند.

در این خانمها که در معرض خطر متوسط ​​​​ سرطان سینه (پستان) هستند، غربالگری سرطان سینه (پستان) به صورت زیر است.

سن غربالگری ماموگرافی:

 •         زنان بین 40 تا 44 سال می توانند غربالگری سالانه را با ماموگرافی شروع کنند. (ولی این کار اجباری نیست)
 •         زنان 45 تا 54 ساله باید هر سال ماموگرافی انجام دهند.
 •         زنان 55 ساله و بالاتر می توانند یک سال در میان ماموگرافی کنند، یا می توانند ماموگرافی را سالانه ادامه دهند. غربالگری باید تا زمانی ادامه یابد که یک زن در سلامت کامل باشد.
 •         همه زنان باید بدانند که هنگام انجام ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه (پستان) چه انتظاری دارند – این آزمایش چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد.

معاینه بالینی پستان برای غربالگری سرطان سینه (پستان) در بین زنان با خطر متوسط ​​در هر سنی توصیه نمی شود.

ماموگرافی

ماموگرافی، عکسبرداری اشعه ایکس با دوز پایین از پستان است. ماموگرافی منظم می تواند به یافتن سرطان سینه (پستان) در مراحل اولیه کمک کند، زمانی که درمان به احتمال زیاد موفقیت آمیز خواهد بود. ماموگرافی اغلب می ‌تواند تغییرات پستان را که ممکن است سال‌ها قبل از بروز علائم فیزیکی سرطان باشد، کشف کند. نتایج حاصل از چندین دهه تحقیقات به وضوح نشان می دهد که در زنانی که به طور منظم ماموگرافی انجام می دهند، احتمال بیشتری دارد که سرطان سینه (پستان) زودتر تشخیص داده شود، همچنین این زنان کمتر به درمان های تهاجمی مانند جراحی برای برداشتن کل پستان (ماستکتومی) و شیمی درمانی نیاز دارند و احتمال بیشتری دارد که بطور کامل درمان شوند.

البته ماموگرافی یک روش کامل نیست و گاهی برخی سرطان های سینه (پستان) را تشخیص نمی دهد و اگر چیزی در ماموگرافی غربالگری یافت شود، احتمالاً به آزمایش‌ های دیگری (مانند ماموگرافی بیشتر یا سونوگرافی سینه (پستان)) نیاز خواهد بود تا مشخص شود آیا سرطان است یا خیر. 

ماموگرافی دو بعدی و سه بعدی

در سال ‌های اخیر، نوع جدیدی از ماموگرافی به نام توموسنتز پستان دیجیتال (که معمولاً تحت عنوان ماموگرافی سه بعدی [3D] شناخته می‌شود) بسیار رایج شده است، اگرچه در همه مراکز تصویربرداری پستان در دسترس نیست.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که به نظر می‌رسد ماموگرافی سه بعدی احتمال مراجعات بعدی پس از غربالگری برای آزمایش ‌های بیشتر را کاهش می ‌دهد. همچنین به نظر می ‌رسد که سرطان سینه (پستان) بیشتری کشف می‌کند و مطالعات متعدد نشان داده‌اند که می‌ تواند در زنانی که سینه (پستان) ‌های متراکم‌ تری دارند مفید باشد.

لازم به ذکر است که هزینه ماموگرافی سه بعدی اغلب بیشتر از ماموگرافی دو بعدی است و ممکن است این هزینه اضافی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

انجمن سرطان آمریکا، هم ماموگرافی دو بعدی و هم سه بعدی را جهت غربالگری سرطان پستان قابل قبول می داند. 

معاینه بالینی پستان و خودآزمایی پستان (معاینه پستان توسط خود خانمها)

تحقیقات، مزایای چشمگیری از معاینه فیزیکی منظم پستان توسط یک متخصص (معاینه بالینی پستان) و یا توسط خود زنان (خودآزمایی پستان) را نشان نداده است و شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان می دهد این روش ها در زنانی که ماموگرافی سالیانه انجام می دهند، به تشخیص زودهنگام سرطان سینه (پستان) کمک کنند. زنان باید با ظاهر و احساس طبیعی سینه (پستان) هایشان آشنا باشند و هر گونه تغییر را فوراً به یک متخصص گزارش دهند.

در حالی که انجمن سرطان آمریکا معاینات بالینی پستان یا خودآزمایی پستان را به عنوان بخشی از برنامه معمول غربالگری سرطان پستان توصیه نمی کند، اما بدان معنا نیست که این معاینات هرگز نباید انجام شوند. به عنوان مثال برای زنانی که در معرض خطر بالاتر از حد متوسط ​​هستند، پزشکان ممکن است معاینه بالینی پستان را مد نظر قرار دهند. همچنین برخی از زنان ممکن است با انجام معاینات منظم خود به عنوان راهی برای پیگیری وضعیت سینه (پستان) خود راحت ‌تر باشند. اما درک این نکته مهم است که شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد انجام این معاینات به طور معمول برای زنانی که در معرض متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان سینه (پستان) قرار دارند مفید است.

توصیه های غربالگری انجمن سرطان آمریکا برای زنان در معرض خطر بالا (High risk)

غربالگری سرطان سینه
غربالگری برست | غربالگری سرطان سینه

زنانی که بر اساس برخی عوامل در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه (پستان) هستند، باید هر سال MRI سینه (پستان) و ماموگرافی انجام دهند، که این بررسی ها معمولاً از سن 30 سالگی شروع می شود.

زنانی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند در معرض خطر بالای سرطان سینه (پستان) هستند:

 •       اگر شانس ابتلا به سرطان پستان در طول زندگی فرد، (بر اساس بررسی سابقه خانوادگی و فامیلی کانسر پستان) در یک خانم بین 20 تا 25 درصد یا بیشتر باشد.
 •         اگر بیمار یک جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 (براساس انجام آزمایشات ژنتیکی) داشته باشد.
 •         اگر یکی از بستگان درجه یک بیمار (والد، برادر، خواهر یا فرزند)، جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 داشته باشند و خودشان آزمایش ژنتیکی انجام نداده باشند.
 •         اگر بیمار در سنین 10 تا 30 سالگی تحت پرتودرمانی قفسه سینه (پستان) قرار گرفته باشد.
 •         اگر بیمار یا بستگان درجه اول ایشان، به سندرم لی-فرامنی، سندرم کاودن، یا سندرم بانایان مبتلا باشند.

 انجمن سرطان آمریکا برای زنانی که خطر ابتلا به سرطان سینه (پستان) در طول زندگی آنها کمتر از 15 درصد است، موافق انجام غربالگری به کمک ام آر آی نیست.

همچنین شواهد کافی برای انجام یا عدم انجام غربالگری سالانه به کمک ام آر آی برای زنانی که حائز یکی از شرایط زیر هستند وجود ندارد:

 •         داشتن سابقه شخصی سرطان سینه (پستان)، کارسینوم مجرای درجا، کارسینوم لوبولار درجا، هیپرپلازی مجرای آتیپیک، یا هیپرپلازی لوبولار آتیپیک
 •         داشتن سینه (پستان) های “بسیار” متراکم یا سینه هایی “با تراکم غیر یکنواخت” در ماموگرافی

ماموگرافی بهتره یا ام ار ای نی نی سایت

نکته بسیار مهم این است که در صورت استفاده از MRI برای غربالگری، باید ماموگرافی نیز انجام شود. این به این دلیل است که اگرچه ام آر آی نسبت به ماموگرافی به احتمال بیشتری سرطان را پیدا می کند، اما در موارد خاص ممکن است یک سرطان در ماموگرافی مشخص و در MRI پنهان باشد.

اکثر زنان در معرض خطر بالا باید غربالگری با ام آر آی و ماموگرافی را از 30 سالگی شروع کنند و تا زمانی که از سلامت خوبی برخوردار هستند ادامه دهند. اما این تصمیمی است که باید با پزشک و با در نظر گرفتن شرایط شخصی و ترجیحات او گرفته شود.

ابزارهای مورد استفاده برای ارزیابی خطر سرطان سینه (پستان)

تشخيص سرطان سينه در منزل
تشخيص سرطان سينه در منزل | تشخیص زودهنگام سرطان سینه

چندین ابزار ارزیابی خطر می تواند به متخصصان کمک کند تا خطر ابتلا به سرطان سینه (پستان) زنان را تخمین بزنند. این ابزارها برآوردهای تقریبی از خطر سرطان سینه (پستان) را بر اساس ترکیبی از عوامل خطر مختلف و مجموعه داده های متنوع ارائه می دهند.

از آنجایی که هر یک از این ابزارها از عوامل مختلفی برای تخمین خطر استفاده می کنند، ممکن است تخمین های خطر متفاوتی را در یک فرد ارائه دهند.

ابزارهای ارزیابی خطر شامل سابقه خانوادگی در بستگان درجه اول (والدین، خواهر و برادر و فرزندان) و بستگان درجه دوم هم از سمت پدری و هم از سمت مادری (مانند خاله و عمه) هستند. این ابزارها باید طبق دستورالعمل های انجمن سرطان آمریکا استفاده شوند تا مشخص شود غربالگری با MRI نیاز هست یا خیر. تشخيص سرطان سينه با ازمايش خون تشخيص سرطان سينه در مردان

بهترین مرکز رادیوتراپی در تهران | بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید ، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید ، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن