میزان بقا یا زنده ماندن بیمار مبتلا به سرطان پستان

5/5 - (1 امتیاز)

میزان بقا سرطان پستان

میزان بقا می تواند به شما نشان بدهد که چند درصد از افرادی که مبتلا به یک مرحله خاص از یک نوع سرطان هستند، بعد از سپری کردن یک مدت معین (معمولا 5 سال)، زنده خواهند ماند. نمودارهای میزان بقا سرطان پستان نمی تواند به شما بگویند که طول عمر شما چقدر خواهد بود، اما ممکن است به شما کمک کنند تا درک بهتری از احتمال موفقیت درمان تان داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که میزان بقا، تخمینی است و اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افرادی است که سرطان خاصی داشته اند، اما این معیار نمی تواند پیش بینی کند که در مورد یک فرد خاص چه اتفاقی خواهد افتاد. این آمار می تواند گیج کننده باشد و ممکن است شما را به سوالات بیشتری سوق دهد. از اینرو با پزشک خود که با وضعیت شما آشنا است، در مورد اینکه چگونه این اعداد ممکن است در مورد شما صدق کنند، صحبت کنید.

بقای نسبی 5 ساله چیست؟

طول عمر بيماران سرطان سينه
طول عمر سرطان سينه | طول عمر بيماران سرطان سينه

نسبتی است که میزان زنده ماندن زنان مبتلا به یک مرحله خاص از یک نوع سرطان را با میزان طول عمر سایر زنان در کل جمعیت مقایسه می کند. به عنوان مثال، وقتی بقای نسبی 5 ساله برای مرحله خاصی از سرطان پستان 90 درصد باشد، این بدان معناست که اگر شانس زنده ماندن (به مدت 5 سال) در زنان سالم جامعه، 100% باشد، زنان مبتلا به سرطان پستان در آن مرحله خاص از بیماری، 90% شانس دارند که به مدت 5 سال زنده بمانند.

این اعداد از کجا می آیند؟

انجمن سرطان آمریکا برای ارائه آمار بقای انواع مختلف سرطان به اطلاعات پایگاه نظارت، اپیدمیولوژی و بقا سرطان (SEER) که توسط موسسه ملی سرطان (NCI) نگهداری می شود، استناد می کند.

پایگاه SEER بقای نسبی 5 ساله سرطان پستان را بر اساس میزان گسترش سرطان دنبال می کند. با این حال، پایگاه SEER سرطان ها را بر اساس مرحله بیماری یا استیج (مرحله بندی AJCC TNM)  (استیج 1، استیج 2، استیج 3، و غیره) گروه بندی نمی کند. بلکه، سرطان ها را به مراحل موضعی، منطقه ای و دور دسته بندی می کند:

  •         موضعی: هیچ نشانه ای از گسترش سرطان به خارج از پستان وجود ندارد.
  •         منطقه ای: سرطان در خارج از پستان به ساختارها یا غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است.
  •         دور: سرطان به نقاط دورتر بدن مانند ریه ها، کبد یا استخوان ها گسترش یافته است.

بقای نسبی 5 ساله برای سرطان پستان

این اعداد بر اساس زنانی است که بین سال‌ های 2011 تا 2017 به سرطان سینه مبتلا شده‌ اند:

مرحله SEER

میزان بقای نسبی 5 ساله

موضعی*

99%

منطقه ای

86٪

دوردست

29٪

 *کارسینوم داکتال درجا (DCIS) در این طبقه بندی قرار نمیگیرد. منظور از موضعی، فقط کارسینوم مهاجم پستان است که البته به جایی گسترش نیافته است.

درک اعداد

  •         زنانی که اکنون مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده می شوند، ممکن است چشم انداز بهتری نسبت به این اعداد داشته باشند. درمان ها با گذشت زمان بهبود می یابند و این اعداد بر اساس زنانی است که حداقل پنج سال زودتر تشخیص داده شده و درمان شده اند.
  •         این اعداد فقط برای استیج سرطان در هنگام اولین تشخیص صدق می کند. اگر سرطان رشد کند، گسترش یابد یا پس از درمان عود کند، دیگر قابل استناد نیستند.
  •         این اعداد همه موارد را در بر نمی گیرند. میزان بقا بر اساس میزان گسترش سرطان گروه‌ بندی می ‌شود، اما سن، سلامت کلی، میزان واکنش سرطان به درمان، گرید تومور، وجود گیرنده‌ های هورمونی روی سلول ‌های سرطانی، وضعیت HER2 و سایر عوامل نیز می ‌توانند بر آن تاثیر بگذارند.
  •         میزان بقا برای زنان مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی با موارد فوق متفاوت است.
  •         میزان بقا برای زنان مبتلا به سرطان پستان التهابی با موارد فوق متفاوت است.

بهترین مرکز رادیوتراپی در تهران | بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران​

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید ، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید ، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

1 دیدگاه دربارهٔ «میزان بقا یا زنده ماندن بیمار مبتلا به سرطان پستان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن