سرطان ریه چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

سرطان ریه و انواع آن

سرطان ریه یا سرطان اولیه ریه، نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود (نه اینکه شروع سرطان در جای دیگری از بدن بوده و الان به ریه ها گسترش یافته باشد). بطور کلی، سرطان زمانی شروع می شود که سلول های بدن شروع به رشد خارج از کنترل می کنند.

ساختار و عملکرد طبیعی ریه ها

ریه ها دو اندام اسفنج مانند در قفسه سینه شما هستند. ریه راست شما دارای سه بخش است که هر کدام لوب نامیده می شود. ریه چپ شما دو لوب دارد. ریه چپ کوچکتر است زیرا قلب فضای بیشتری را در آن سمت بدن اشغال می کند.

هنگام تنفس، هوا از طریق دهان یا بینی وارد می شود و از طریق نای وارد ریه های شما می شود. نای به لوله هایی به نام برونش تقسیم می شود که وارد ریه ها شده و به نایژه های کوچکتر تقسیم می شوند. آنها نیز منشعب می شوند و شاخه های کوچکتری به نام برونشیول را تشکیل می دهند. در انتهای برونشیول ها کیسه های هوایی کوچکی وجود دارد که تحت عنوان آلوئول شناخته می شوند.

آلوئول ها اکسیژن را از هوای استنشاقی وارد خون شما می کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن را از خون خارج می کنند. دریافت اکسیژن و آزاد کردن دی اکسید کربن وظیفه اصلی ریه های شما به شمار می روند.

سرطان ریه معمولاً در سلول ‌های پوشاننده برونش ‌ها و بخش ‌هایی از ریه مانند برونشیول ‌ها یا آلوئول ‌ها شروع می ‌شود.

یک لایه پوششی نازک به نام پلور(پرده جنب)، ریه ها را احاطه کرده است. پلور از ریه ‌های شما محافظت می ‌کند و به آنها کمک می ‌کند تا در حین تنفس به سمت دیواره قفسه سینه به جلو و عقب در حرکت باشند.

در پایین ریه ها، یک عضله نازک و گنبدی شکل به نام دیافراگم وجود دارد که قفسه سینه را از معده جدا می کند. هنگام تنفس، دیافراگم به سمت بالا و پایین حرکت می کند و هوا را به داخل و خارج از ریه ها عبور می دهد.

انواع سرطان ریه

دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد:

  1. سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)

حدود 80 تا 85 درصد سرطان های ریه NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) هستند. زیر گروه های اصلی NSCLC عبارتند از آدنوکارسینوم، کارسینوم سلول سنگفرشی و کارسینوم سلول بزرگ. این زیر گروه ‌ها که از انواع مختلف سلول ‌های ریه شروع می ‌شوند، تحت عنوان NSCLC گروه‌ بندی می ‌شوند، زیرا درمان و پیش ‌آگهی (چشم ‌انداز) آنها اغلب مشابه است.

الف) آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma): آدنوکارسینوم ها از سلول هایی شروع می شوند که به طور معمول موادی مانند مخاط (موسین) ترشح می کنند.

این نوع سرطان ریه عمدتاً در افرادی که سیگار می ‌کشند یا قبلاً سیگار می ‌کشیدند اتفاق می ‌افتد، اما همچنین شایع ‌ترین نوع سرطان ریه در افرادی است که سیگار نمی ‌کشند. این نوع سرطان در زنان شایع تر از مردان است و در افراد جوان تر نیز از سایر انواع سرطان ریه احتمال بروز بیشتری دارد.

آدنوکارسینوم معمولاً در قسمت‌ های بیرونی ریه دیده می‌ شود و به احتمال زیاد قبل از انتشار به سایر نواحی بدن (متاستاز) یافت می ‌شود.

افراد مبتلا به نوع آدنوکارسینوم درجا (که قبلا کارسینوم برونشیوآلوئولار نامیده می شد) نسبت به سایر انواع سرطان ریه چشم انداز بهتری دارند.

ب) کارسینوم سلول سنگفرشیSCC : کارسینوم سلول سنگفرشی از سلول های سنگفرشی شروع می شود که سلول های صافی هستند که داخل مجاری هوایی در ریه ها را می پوشانند. آنها اغلب با سابقه سیگار کشیدن مرتبط هستند و بیشتر در قسمت مرکزی ریه ها، نزدیک راه هوایی اصلی (برونش) یافت شوند.

ج) کارسینوم سلول بزرگ (تمایز نیافته) Anaplastic Large Cell: کارسینوم سلول بزرگ می تواند در هر بخشی از ریه ظاهر شود. رشد و گسترش سریع تری دارد و همین امر می تواند درمان آن را سخت تر کند. زیر گروهی از کارسینوم سلول بزرگ که تحت عنوان کارسینوم سلول عصبی غدد بزرگ (LCNEC) شناخته می شود، سرطانی با رشد سریع است که بسیار شبیه به سرطان ریه سلول کوچک است.

2. سرطان ریه سلول کوچک (SCLC)

حدود 10 تا 15 درصد تمام سرطان های ریه را SCLC (Small Cell Lung Cancer) به خود اختصاص می دهد.

این نوع سرطان ریه نسبت به NSCLC سریع تر رشد و گسترش می یابد. در اکثر افراد مبتلا به SCLC، سرطان در زمان تشخیص به خارج از ریه ها گسترش یافته است. این سرطان به سرعت رشد می کند، ولی در عین حال به شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز اغلب به خوبی پاسخ دهد.

انواع دیگر تومورهای ریه

در کنار انواع اصلی سرطان ریه، تومورهای دیگری نیز می توانند در ریه ها تشکیل شوند.

  • تومورهای کارسینوئیدی ریه: تومورهای کارسینوئیدی ریه کمتر از 5 درصد تومورهای ریه را تشکیل می دهند. بیشتر اینها به کندی رشد می کنند.
  • سرطان هایی که به ریه ها سرایت می کنند (متاستاز): سرطان هایی که از سایر اندام ها (مانند پستان، پانکراس، کلیه یا پوست) شروع می شوند، گاهی اوقات می توانند به ریه ها گسترش یابند (متاستاز کنند)، اینها سرطان اولیه ریه به شمار نمی روند. به عنوان مثال، سرطانی که از پستان شروع می شود و به ریه ها گسترش می یابد، سرطان پستان متاستاتیک نامیده می شود، نه سرطان ریه.

درمان سرطان متاستاتیک به ریه، بر اساس محل شروع آن (محل سرطان اولیه) تعیین می شود، بعنوان مثال متاستاز ریوی ناشی از گسترش سرطان پستان، بر اساس پروتکل های پستان درمان می شوند.

1 دیدگاه دربارهٔ «سرطان ریه چیست؟»

  1. بازتاب: پرتودرمانی سرطان ریه | رادیوتراپی معجزه درمان سرطان ریه - دکتر احسان کرباسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن