تعیین مرحله یا استیج سرطان ریه

استیج سرطان ریه
5/5 - (1 امتیاز)

مرحله بندی سرطان ریه

مرحله بندی سرطان ریه یا استیجینگ بخشی جدایی ناپذیر در شناخت گزینه های درمانی شما است. به طور معمول، سرطان هایی که در مراحل اولیه هستند، راحت تر درمان می شوند، اما بسیاری از افراد می توانند مدت طولانی با بیماری در مراحل پیشرفته زندگی کنند. در ادامه این مطلب درباره چگونگی تعیین استیج سرطان ریه بیشتر شرح می دهیم.

استیج سرطان ریه

نقش استیجینگ یا تعیین مرحله سرطان ریه

پس از تعیین نوع سرطان ریه، مرحله بندی یا استیجینگ گام بعدی در تشخیص سرطان ریه به شمار می رود. تیم درمان از نتایج آزمایش ها و نمونه های بافتی برای تعیین مرحله سرطان ریه شما استفاده خواهد کرد. مرحله بندی به تعیین برنامه درمانی توصیه شده شما کمک می کند.

مرحله بندی سرطان ریه همچنین برای بحث در مورد چشم انداز کلی بهبودی شما به کار برده می شود. این بحث گاهی اوقات پیش آگهی سرطان ریه نامیده می شود. پزشکان می توانند پیش آگهی را بر اساس تجربیات افراد دیگر با همان نوع و مرحله سرطان تخمین بزنند. به خاطر داشته باشید که هیچ کس به طور قطع نمی تواند بگوید که سرطان شما چگونه به درمان پاسخ می دهد. چرا که واکنش هر فرد متفاوت است. هیچ پزشکی نمی تواند امید به زندگی یک فرد مبتلا به سرطان ریه را به طور دقیق پیش بینی کند.

طبقه بندی TNM

در تعیین مرحله سرطان ریه از سه عامل استفاده می شود (که گاهی اوقات به عنوان سیستم طبقه بندی TNM شناخته می شود). مرحله سرطان ریه شما با ترکیبی از همه این عوامل تعیین می شود.

  •           T – اندازه و محل تومور
  •           N – درگیری غدد لنفاوی منطقه ای. غدد لنفاوی اندام های کوچکی به شکل کروی هستند که در سراسر بدن توزیع می شوند. مهم است که بدانیم آیا سرطان ریه به غدد لنفاوی اطراف ریه گسترش یافته است یا خیر.
  •           M – وضعیت متاستاز. وضعیت متاستاز به آن اشاره دارد که سرطان در کدام اندام گسترش یافته است.

مراحل سرطان ریه سلول غیر کوچک NSCLC

مراحل سرطان ریه سلول غیر کوچک از یک تا چهار متغیر است که معمولاً با اعداد رومی (0 تا IV) تعیین می شود. هرچه مرحله سرطان ریه کمتر باشد؛ سرطان، کمتر گسترش یافته و پیش آگهی بهتری دارد.

  •           مرحله 0 (کارسینوم/تومور درجا) سرطان ریه سلول غیر کوچک، شامل مرحله اولیه سرطان ریه است که فقط در لایه بالایی ریه یا برونش قرار دارد و گسترش نیافته است.
  •           مرحله 1 سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) بر اساس اندازه تومور به دو مرحله IA و IB تقسیم می شود. در استیج 1 NSCLC، سرطان به غدد لنفاوی یا سایر قسمت‌ های بدن گسترش پیدا نکرده است.
  •           مرحله 2 سرطان ریه سلول غیر کوچک به مرحله IIA و IIB تقسیم می ‌شود و هر مرحله بسته به اندازه تومور، جایی که در آن یافت می ‌شود و اینکه آیا سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است یا نه، به بخش ‌های دیگری تقسیم می ‌شود. این تومورها ممکن است بزرگتر از تومورهای مرحله اول باشند و یا شروع به انتشار به غدد لنفاوی مجاور کرده باشند. البته در این حالت، سرطان به اندام های دور سرایت نکرده است.
  •           سرطان ریه مرحله 3 بسته به اندازه و محل تومور و میزان گسترش آن به انواع مرحله IIIA، IIIB یا IIIC طبقه بندی می شود. در این استیج، اغلب سرطان به غدد لنفاوی در مدیاستن (ناحیه قفسه سینه بین ریه ها) گسترش یافته است.
  •           مرحله 4 سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) پیشرفته ترین شکل سرطان ریه است. در استیج 4، سرطان به پوشش ریه یا سایر نواحی بدن متاستاز داده یا گسترش یافته است.

مراحل سرطان ریه سلول کوچک SCLC

سرطان ریه سلول کوچک با استفاده از دو مرحله توصیف می شود: محدود و گسترده.

  •           مرحله محدود، سرطان فقط در یک ریه همراه با / بدون گسترش به غدد لنفاوی در مدیاستن (ناحیه ای در قفسه سینه بین ریه ها) است.
  •           مرحله گسترده، سرطان به بافت خارج از ریه مانند اندامها یا کبد یا ریه مقابل گسترش یافته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن