سرطان پوست چیست؟ علائم و نشانه های سرطان پوست

سرطان پوست
امتیاز خود را ثبت کنید

سرطان پوست یکی از شایع‌ترین انواع سرطان هاست که از سلول‌های پوستی ناحیه‌های مختلف بدن نشأت می‌گیرد. این بیماری ممکن است از طریق تغییرات در ساختار و عملکرد سلول‌های پوست به وجود آید. یکی از علل اصلی این نوع سرطان، تعرض مکرر به اشعه فرابنفش از نور خورشید است. سرطان پوست ممکن است در انواع مختلفی از جمله بازویی (بازو، پایین گردن)، با سلولی (به خصوص در سیاه‌پوستان) یا سلولهای تحتانی (تحت ناخن) ظاهر شود.

شناسایی زودرس و درمان سرطان پوست اهمیت بالایی دارد، زیرا این کار می‌تواند از گسترش بیماری جلوگیری کرده و تأثیر مثبت بر درمان آن داشته باشد. در حال حاضر بیشتر از روش پرتودرمانی برای درمان سرطان پوست استفاده میشود. از این رو، درک علائم، عوامل خطر، و روش‌های پیشگیری می‌تواند به افراد کمک کند تا سلامت پوست خود را حفظ کرده و در مقابل سرطان پوست، گام‌های احتیاطی بردارند.

آیا سرطان پوست کشنده است؟ (کلیک کنید)

سرطان پوست چیست؟ علائم و نشانه های سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟

پوست بزرگترین عضو بدن است. پوست چندین لایه دارد، اما دو لایه اصلی اپیدرم (لایه فوقانی یا خارجی) و درم (لایه تحتانی یا داخلی) هستند. سرطان پوست از اپیدرم شروع می شود که از سه نوع سلول تشکیل شده است:

کارسینوم سلول سنگ‌فرشی : سلول های نازک و مسطحی که لایه بالایی اپیدرم را تشکیل می دهند.

کارسینوم سلول بازال : از سلول های پایه پوست در خارجی ترین لایه پوست (اپیدرم) ایجاد می شود.
ملانوما : سلول هایی که ملانین می سازند و در قسمت پایین اپیدرم یافت می شوند. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می دهد. هنگامی که پوست در معرض آفتاب قرار می گیرد، ملانوسیت ها رنگدانه بیشتری تولید می کنند و باعث تیره شدن پوست می شوند.
کارسینوم سلول بازال و سنگفرشی دو نوع شایع سرطان پوست هستند. آنها به ترتیب در لایه های پایه و سنگفرشی پوست شروع می شوند. هر دو معمولا قابل درمان هستند و پرتودرمانی کارسینوم سلول بازال و سلول سنگفرشی یکی از روش های موثر درمان سرطان است.

ملانوما، سومین نوع شایع سرطان پوست، از ملانوسیت ها شروع می شود. از بین انواع سرطان پوست، ملانوما به دلیل تمایل به گسترش به سایر قسمت های بدن، از جمله اندام های حیاتی، بیشترین مرگ و میر را به همراه دارد.

بیشتر موارد سرطان پوست به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید، برنزه کردن یا لامپ‌های خورشیدی است. اشعه ماوراء بنفش می تواند به سلول های پوست آسیب برساند. در کوتاه مدت، این آسیب می تواند باعث آفتاب سوختگی شود. با گذشت زمان، آسیب اشعه ماوراء بنفش افزایش می یابد و منجر به تغییر در بافت پوست، پیری زودرس پوست و گاهی اوقات سرطان پوست می شود. اشعه ماوراء بنفش همچنین با بیماری های چشمی مانند آب مروارید مرتبط است.

سرطان پوست رشد خارج از کنترل سلول های غیرطبیعی در اپیدرم، خارجی ترین لایه پوست، ناشی از آسیب ترمیم نشده DNA است که باعث جهش می شود. این جهش ها منجر به تکثیر سریع سلول های پوست و تشکیل تومورهای بدخیم می شود. انواع اصلی سرطان پوست عبارتند از: کارسینوم سلول بازال (BCC)، کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)، ملانوما و یک نوع نادر کارسینوم سلول مرکل (MCC) هم وجود دارد که بسیار نادر است.

سرطان پوست چگونه است؟

سرطان های پوست به دلیل رنگ پوست، اندازه و نوع سرطان پوست و محل قرارگیری روی بدن می توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر برسند. 

چه چیزی باعث سرطان پوست می شود؟

دو عامل اصلی سرطان پوست، اشعه مضر ماوراء بنفش (UV) خورشید و استفاده از تخت های برنزه کننده UV است. خبر خوب این است که اگر سرطان پوست زود تشخیص داده شود، متخصص پوست شما می‌تواند آن را با کمتر یا بدون جای زخم و احتمال از بین بردن کامل آن درمان کند. اغلب، پزشک حتی ممکن است رشد را در مرحله پیش سرطانی تشخیص دهد، قبل از اینکه به یک سرطان پوستی کامل تبدیل شود یا به زیر سطح پوست نفوذ کند. ما در این مقاله سه نوع اصلی و شایع سرطان پوست و یک نوع بسیار نادر آن را برای شما به طور کامل توضیح میدهیم.

زخم های کارسینوم سلول بازال

1. کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال (BCCs) چیست؟

کارسینوم سلول بازال (BCCs) رشد غیر طبیعی و کنترل نشده ای است که از سلول های پایه پوست در خارجی ترین لایه پوست (اپیدرم) ایجاد می شود.

کارسینوم سلول بازال (BCCs) معمولا در کجا ایجاد می شود؟

 این سرطان ها اغلب در نواحی پوستی که معمولاً در معرض نور خورشید هستند، به ویژه صورت، گوش ها، گردن، پوست سر، شانه ها و پشت ایجاد می شوند.

چه چیزی باعث ایجاد کارسینوم سلول بازال میشود؟

 بیشتر BCC ها در اثر ترکیبی از قرار گرفتن در معرض متناوب، شدید و قرار گرفتن در معرض تجمعی و طولانی مدت در برابر اشعه UV خورشید ایجاد می شوند.

آیا سرطان پوست کارسینوم سلول بازال کشنده است؟

 اگر سرطان پوست کارسینوم سلول بازال به موقع تشخیص داده و درمان نشوند، می توانند پوست را مخرب کند. گاهی اوقات این سرطان ها متاستاز می شوند (گسترش پیدا میکنند) و در موارد بسیار نادر می توانند کشنده باشند.

یکی از سه نوع اصلی سلول در لایه بالایی پوست، سلول‌های پایه با تشکیل سلول‌های جدید می‌ریزند. BCC اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که آسیب DNA ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) از خورشید یا برنزه کردن محیط داخلی باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های پایه در بیرونی‌ترین لایه پوست (اپیدرم) می‌شود که منجر به رشد کنترل نشده می‌شود.

زخم های کارسینوم سلول بازال چگونه است؟

کارسینوم سلول بازال می توانند مانند زخم های باز، لکه های قرمز، توده های صورتی، برجستگی های براق، اسکارها یا زائده هایی با لبه های اندکی برجسته و یا تورفتگی هستند. گاهی اوقات،بازال ها ممکن است ترشح، پوسته، خارش یا خونریزی داشته باشند. ضایعات معمولاً در مناطقی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند ایجاد می‌شوند. در بیمارانی که پوست تیره‌تری دارند، حدود نیمی از بازال ها رنگدانه‌دار هستند (به معنی قهوه‌ای رنگ).

بازال ها به ندرت فراتر از محل تومور اصلی گسترش می یابد. اما این ضایعات می توانند رشد کنند و بد شکل و خطرناک شوند. بازال های درمان نشده می توانند به صورت موضعی تهاجمی شوند، به طور گسترده و عمیق در پوست رشد کنند و پوست، بافت و استخوان را تخریب کنند. هر چه بیشتر برای درمان صبر کنید، احتمال عود بازال، بیشتر می شود.

موارد بسیار غیرمعمول و تهاجمی وجود دارد که BCC به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. حتی در موارد نادرتر، این نوع BCC می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

سرطان پوست کارسینوم سلول بازال

سرطان پوست کارسینوم سلولی بازال چگونه بوجود می آید؟

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش از خورشید یا برنزه شدن 
سابقه سرطان پوست، از جمله کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) یا ملانوم.
سن بالای 50 سال : بیشتر بازال ها در افراد بالای 50 سال ظاهر می شوند.
پوست روشن : افرادی که پوست روشن دارند بیشتر در معرض خطر هستند.
مردان : مردان بیشتر احتمال دارد به بازال (BCC) مبتلا شوند.
عفونت های مزمن و التهاب پوست ناشی از سوختگی، اسکار

تقریباً تمام بازال ها در قسمت هایی از بدن که بیش از حد در معرض نور خورشید هستند ایجاد می شوند. گاه به گاه قرار گرفتن در معرض طولانی مدت و شدید خورشید که منجر به آفتاب سوختگی می شود و قرار گرفتن در معرض آفتاب تجمعی در طول عمر شما، دلایل اصلی آسیب پوستی است که می تواند منجر به سرطان بازال شود.

هر چه زمان بیشتری را در زیر نور خورشید بگذرانید، از تعطیلات ساحلی گرفته تا راه رفتن با سگ، احتمال ابتلا به سرطان پوست بازال بیشتر می شود. اگر شغل شما به ساعات طولانی در خارج از منزل نیاز دارد یا اگر اوقات فراغت خود را زیر نور آفتاب می گذرانید، خطر شما حتی بیشتر می شود.

درمان کارسینوم سلول بازال

هنگامی که به موقع تشخیص داده شود، اکثر کارسینوم های سلول بازال (BCCs) قابل درمان هستند. درمان فوری حیاتی است، زیرا با رشد تومور، خطرناک تر و به طور بالقوه بد شکل می شود و به درمان گسترده تری نیاز دارد. برخی از اشکال نادر و تهاجمی در صورت عدم درمان فوری می توانند کشنده باشند.

اگر سرطان پوست بازال کوچک زود تشخیص داده شود، تعدادی از درمان‌های موثر معمولاً می‌توانند به صورت سرپایی با استفاده از یک بی‌حسی موضعی با حداقل درد انجام شوند. پس از آن، بیشتر زخم ها به طور طبیعی بهبود می یابند و کمترین جای زخم را بر جای می گذارند.

انواع روش های درمان سرطان پوست کارسینوم سلول بازال

روش های درمان سرطان پوست کارسینوم سلول بازال عبارتند از :

جراحی برش
پرتو درمانی
جراحی لیزر
داروهای موضعی

پرتودرمانی برای سرطان پوست کارسینوم سلول بازال

پزشک از پرتوهای کم انرژی اشعه ایکس برای از بین بردن تومور بدون نیاز به برش یا بیهوشی استفاده می کند. از بین بردن تومور ممکن است به چندین درمان در طی چند هفته یا درمان های روزانه برای مدت زمان مشخص نیاز داشته باشد.

چه زمانی از پرتودرمانی برای سرطان پوست کارسینوم سلول بازال استفاده میشود؟

برای برخی از موارد BCC پیشرفته، به‌ویژه مواردی که اعصاب اطراف را درگیر می‌کنند، ممکن است از پرتودرمانی پس از جراحی یا در ترکیب با سایر درمان‌ها استفاده شود.

سرطان پوست سلول سنگفرشی درگوش ها

2. سرطان پوست سلول سنگ‌فرشی

سرطان پوست سلول سنگفرشی (scc) چیست؟

کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) رشد کنترل نشده سلول های غیرطبیعی است که از سلول های سنگفرشی در بیرونی ترین لایه پوست (اپیدرم) ایجاد می شود.

سرطان پوست سلول سنگفرشی در کجا ایجاد میشود؟

در نواحی در معرض آفتاب مانند گوش ها، صورت، پوست سر، گردن و دست ها رایج هستند. این مکان‌ها مکان‌هایی هستند که پوست اغلب نشانه‌هایی از آسیب ناشی از نور خورشید، از جمله چین و چروک و لکه‌های پیری را نشان می‌دهد.

چه چیزی باعث سرطان پوست سلول سنگفرشی میشود؟

قرار گرفتن در معرض تجمعی و طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید و تخت های برنزه کننده باعث ایجاد اکثر SCC ها می شود.

یکی از سه نوع اصلی سلول در لایه بالایی پوست (اپیدرم)، سلول‌های سنگفرشی، سلول‌های صافی هستند که در نزدیکی سطح پوست قرار گرفته‌اند و با تشکیل سلول‌های جدید به طور مداوم می‌ریزند.

SCC زمانی رخ می دهد که آسیب DNA در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یا سایر عوامل آسیب رسان باعث ایجاد تغییرات غیر طبیعی در سلول های سنگفرشی شود.

آیا سرطان پوست سلول سنگفرشی خطرناک است؟

SCC ها گاهی اوقات می توانند به سرعت رشد کرده و در صورت عدم تشخیص و درمان زودهنگام متاستاز دهند.

در حالی که اکثر SCC ها را می توان به راحتی و با موفقیت درمان کرد، اگر اجازه رشد داده شود، این ضایعات می توانند بد شکل، خطرناک و حتی کشنده شوند. SCC های درمان نشده می توانند تهاجمی شوند، در لایه های عمیق تر پوست رشد کنند و به سایر قسمت های بدن گسترش یابند.

سرطان پوست سلول سنگفرشی در لب ها

شکل سرطان پوست سلول سنگفرشی چگونه هستند؟

SCC ها می توانند به صورت لکه های قرمز پوسته پوسته، زخم های باز، پوست خشن، ضخیم یا زگیل مانند، یا توده های برجسته با فرورفتگی ظاهر شوند. گاهی اوقات، SCC ممکن است پوسته پوسته شود، خارش کند یا خونریزی کند. ضایعات بیشتر در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید قرار دارند ایجاد می شود.

SCC ها همچنین می توانند در سایر نواحی بدن از جمله اندام تناسلی ایجاد شوند.

اکثر کارسینوم‌های سلول سنگفرشی (SCC) پوست زمانی که زود تشخیص داده شده و درمان شوند قابل درمان هستند. درمان باید در اسرع وقت پس از تشخیص انجام شود، زیرا درمان SCC های پیشرفته تر پوست دشوارتر است و می تواند خطرناک باشد و به غدد لنفاوی موضعی، بافت ها و اندام های دور گسترش یابد. در اینجا درباره گزینه های درمانی SCC های پیشرفته یا عود کننده اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر SCC در شما تشخیص داده شده است که گسترش نیافته است (درجا)، چندین درمان موثر وجود دارد که معمولاً می‌توانند به صورت سرپایی انجام شوند. انتخاب های در دسترس شما به نوع، اندازه، محل و عمق تومور و همچنین سن و سلامت کلی شما بستگی دارد.

گزینه ها عبارتند از:

جراحی برش
جراحی لیزر
پرتودرمانی 
داروهای موضعی

پرتودرمانی کارسینوم سلول سنگفرشی

پزشک از پرتوهای کم انرژی اشعه ایکس برای از بین بردن تومور بدون نیاز به برش یا بیهوشی استفاده می کند. از بین بردن تومور ممکن است به چندین درمان در طی چند هفته یا درمان های روزانه برای مدت زمان مشخص نیاز داشته باشد.

پرتودرمانی عمدتاً برای SCCهایی که درمان جراحی آنها سخت است و در بیماران مسن یا افرادی که از نظر سلامت ضعیف هستند و برای آنها جراحی توصیه نمی شود استفاده می شود. برای برخی از موارد SCC پیشرفته، به‌ویژه مواردی که درگیری عصبی دارند، ممکن است از پرتودرمانی بعد از جراحی یا در ترکیب با سایر درمان‌ها استفاده شود.

سرطان ملانوما

3. ملانوما

ملانوما چیست؟

ملانوما سرطانی است که از ملانوسیت ها، سلول های پوستی که رنگدانه ملانین تولید می کنند، ایجاد می شود که به پوست رنگ می دهد.

سرطان پوست ملانوما در کجاها ایجاد میشود؟

 ملانوم ها اغلب شبیه خال ها هستند و گاهی اوقات ممکن است از آنها ایجاد شوند. آنها می توانند در هر ناحیه ای از بدن ظاهر شوند، حتی در مناطقی که معمولاً در معرض نور خورشید نیستند.

چه چیزی باعث بوجود آمدن سرطان پوست ملانوما میشود؟

ملانوما اغلب در اثر قرار گرفتن در معرض شدید و متناوب خورشید که منجر به آفتاب سوختگی می شود، ایجاد می شود. برنزه کردن نیز خطر ابتلا به ملانوم را افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش محافظت نشده یا بیش از حد در برابر نور خورشید یا برنزه شدن .


تضعیف سیستم ایمنی بدن به دلیل شرایط پزشکی یا داروها.


خال های زیاد : هر چه تعداد خال های بدن شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به ملانوم بیشتر می شود. همچنین داشتن خال های بزرگ (بزرگتر از نوک مداد) یا هر خال غیر معمولی، خطر ابتلا به ملانوم را افزایش می دهد.


پوست روشن : ملانوما بیشتر در افرادی با پوست روشن، چشم های روشن و موهای روشن یا قرمز رخ می دهد.


سابقه سرطان پوست : افرادی که قبلاً به سرطان پوست ملانوم یا غیرملانوم مبتلا شده اند، در آینده بیشتر در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستند.


ژنتیک : ملانوما می تواند در خانواده ها ایجاد شود – از هر 10 بیمار یک نفر به این بیماری نیز مبتلا بوده است.

سرطان پوست ملانوما خطرناک است؟

ملانوم خطرناک ترین در بین سه نوع شایع سرطان پوست است. ملانوما در صورت تشخیص و درمان زود هنگام قابل درمان است. پیش بینی می شود در سال 2023، ملانوم باعث مرگ 7990 نفر میشود.

ملانوما

درمان سرطان پوست ملانوما

از آنجایی که ایمونوتراپی و درمان های هدفمند نتایج بسیار برتری به همراه دارد، شیمی درمانی و پرتودرمانی هم یکی دیگر از درمان های سرطان پوست ملانوما هستند.

ایمونوتراپی

پرتودرمانی

شیمی درمانی

شیمی درمانی سرطان پوست ملانوما

شیمی درمانی یک رویکرد سیستمیک برای توقف رشد تومور با استفاده از داروهای خاصی است که سلول های سرطانی را می کشند یا از تکثیر آنها جلوگیری می کنند. با این حال، هرگز ثابت نشده است که طول عمر بیماران ملانوما را به عنوان یک درمان افزایش می دهد و می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.

پرتودرمانی سرطان پوست ملانوما

پرتو به ندرت برای درمان تومور ملانوما اولیه استفاده می شود، اما ممکن است برای درمان ملانوم هایی که به مغز یا سایر نقاط دور گسترش یافته اند برای کوچک کردن تومورها و کاهش درد، بهبود راحتی و تحرک استفاده شود. همچنین می‌تواند در محل جراحی پس از جراحی استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که تمام سلول‌های تومور کشته شده‌اند، و در ترکیب با درمان‌های دیگر قرار میگیرد.

پرتو درمانی سرطان پوست ملانوما یک درمان موضعی است که پرتوهای پرانرژی اشعه ایکس را برای نفوذ و تخریب تومورها یا جلوگیری از رشد آنها هدایت می کند. تابش اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

ملانوما در معرض خطر عود بالا : رادیواکتیو را می توان پس از جراحی برای کاهش احتمال عود پس از برداشتن انواع خاصی از ملانوم استفاده کرد.
ملانوم‌هایی که بازگشته‌اند : اگر ملانوم روی پوست یا غدد لنفاوی بازگشته باشد، در موارد خاص، پزشکان ممکن است با پرتودرمانی برای کاهش یا از بین بردن تومور و به طور بالقوه از گسترش آن به نقاط دوردست درمان کنند.
ملانوم‌هایی که گسترش یافته‌اند : ممکن است از تشعشعات برای کمک به مؤثرتر کردن درمان‌های هدفمند استفاده شود.

ملانوم بدخیم

ملانوم بدخیم شکل جدی سرطان پوست است که در سلول هایی به نام ملانوسیت شروع می شود. در حالی که نسبت به کارسینوم سلول بازال (BCC) و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) شیوع کمتری دارد، این سرطان پوست به دلیل توانایی آن برای انتشار سریعتر به سایر اندام ها در صورت عدم درمان در مراحل اولیه، خطرناک تر است.

سرطان پوست مرکل

کارسینوم سلول مرکل

کارسینوم سلول مرکل (MCC) یک سرطان پوست نادر و تهاجمی است.

این تومورها معمولاً به صورت ضایعات سفت و بدون درد یا گره‌هایی در ناحیه‌ای که در معرض نور خورشید قرار دارند (تقریباً نیمی از اوقات روی سر و گردن و اغلب روی پلک‌ها) ظاهر می‌شوند.

 معمولاً با ویروسی به نام پلیوماویروس سلول مرکل همراه است، MCC ها اغلب در مناطقی که در معرض نور خورشید قرار دارند در افراد با پوست روشن بالای 50 سال ایجاد می شوند.

MCC ها در معرض خطر بالای عود و متاستاز در سراسر بدن هستند، بنابراین تشخیص و درمان به موقع بسیار مهم است.

تومورهای MCC اغلب، در نواحی که بدن در معرض آفتاب هستند ظاهر می شوند. تومورها تقریباً به اندازه سایر سرطان‌های پوست متمایز نیستند و می‌توانند به صورت توده‌ای مانند جوش مرواریدی، گاهی به رنگ پوست، قرمز، بنفش یا قرمز متمایل به آبی ظاهر شوند. سرعت رشد سریع آنها همان چیزی است که اغلب باعث می شود بیماران و پزشکان به آن توجه کنند.

در حالی که احتمال مرگ مرکل سه تا پنج برابر بیشتر از ملانوم است، با تشخیص زودهنگام، مرکل (MCC) را می توان با موفقیت درمان کرد. پس از گسترش بیماری، درمان به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود، اما اکنون گزینه‌های جدیدی در دسترس هستند. به لطف پیشرفت در زمینه ایمونوتراپی و پرتودرمانی میزان بقای سرطان پوست مرکل در حال بهبود است.

چرا دچار سرطان پوست مرکل میشویم؟

 

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) از خورشید یا برنزه شدن 
ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، به دلیل شرایط پزشکی یا داروها.
سابقه سرطان پوست، از جمله کارسینوم سلول بازال (BCC)، کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) یا ملانوم.
سن : اکثر افرادی که به MCC مبتلا می شوند بالای 50 سال سن دارند.
جنسیت : مردان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند
پوست روشن : افرادی که پوست روشن دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به MCC هستند، اما ممکن است هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد.

چه چیزی باعث سرطان پوست مرکل (MCC) می شود؟


سرطان ها در اثر تغییرات DNA در سلول ها ایجاد می شوند. در حالی که دانشمندان و محققان عوامل خطر سرطان سلول مرکل را می دانند، آنها هنوز در حال تلاش برای به دست آوردن درک جامعی از اینکه دقیقا چگونه این عوامل منجر به تغییرات DNA می شوند که منجر به بیماری می شود، هستند. از آنجایی که به نظر نمی رسد MCC در خانواده ها وجود داشته باشد، این تغییرات DNA به احتمال زیاد در طول زندگی یک فرد اتفاق می افتد.

روش های درمان سرطان پوست مرکل

پرتودرمانی
ایمونوتراپی
شیمی درمانی

سرطان مرکل

پرتودرمانی سرطان پوست مرکل

MCC به شدت به تشعشع پاسخ می دهد، یک درمان موضعی که از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا ذراتی مانند الکترون برای نفوذ به تومورها و تخریب آنها یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می کند.

پرتودرمانی سرطان پوست مرکل ممکن است برای اهداف زیر استفاده شود:

در محل اولیه : بسته به محل تومور، محل و حاشیه‌های بعد از جراحی، پزشکان ممکن است پرتو درمانی را برای درمان ناحیه پوستی اطراف تومور اولیه پس از جراحی توصیه کنند تا سعی کنند سلول‌های سرطانی را که ممکن است در طول جراحی از دست رفته‌اند از بین ببرند. به خصوص اگر به نظر می رسد احتمال بازگشت تومور وجود دارد، به دلیل اندازه آن یا به دلیل سرکوب سیستم ایمنی، اغلب از پرتودرمانی در محلی که ضایعه برداشته شده است استفاده می شود. این به جلوگیری از عود یا گسترش سرطان به غدد لنفاوی کمک می کند.

در گره ها یا قسمت های گسترش یافته : اگر MCC به غدد لنفاوی موضعی گسترش یافته باشد، پزشکان ممکن است برداشتن برخی یا همه گره ها و یا درمان محل گره را با پرتو برای کاهش خطر عود توصیه کنند. همچنین می‌توان از تشعشع بر روی یک تومور بزرگ و غیرقابل عمل استفاده کرد تا احتمال کوچک شدن آن به اندازه کافی برای برداشتن موفقیت‌آمیز آن افزایش یابد. تومورهایی که اندازه آنها توسط پرتودرمانی کاهش می یابد نیز ممکن است با ایمونوتراپی قابل درمان باشند.

ایمونوتراپی سرطان پوست مرکل

ایمونوتراپی با استفاده از نسخه های مصنوعی پروتئین های سیستم ایمنی، یا با آزادسازی سلول هایی که به تومورها حمله می کنند، توانایی بدن را برای مبارزه با سرطان ها افزایش می دهد. این درمان ها زمانی موثر هستند که به تنهایی یا ترکیبی استفاده شوند.

شیمی درمانی سرطان پوست مرکل

شیمی درمانی یک رویکرد سیستمیک برای توقف رشد سلول های سرطانی با استفاده از داروهای خاصی است که یا سلول ها را می کشند یا از تکثیر آنها جلوگیری می کنند.

اگرچه MCC به شیمی درمانی پاسخ می دهد (بیش از نیمی از تومورهای بیماران کوچک می شوند)، پاسخ ها به ندرت با دوام هستند (بیش از نیمی از تومورها تا 90 روز پس از شروع شیمی درمانی دوباره شروع به رشد می کنند). MCC اغلب مقاومت پیدا می کند و تومور می تواند با وجود دریافت شیمی درمانی دوباره شروع به رشد کند. علاوه بر این، سیستم ایمنی بدن توسط شیمی درمانی تا حدودی سرکوب می شود و عوارض جانبی نیز قابل توجه است.

 

سوالات متداول سرطان پوست

 • سابقه خانوادگی سرطان پوست
 • رنگ پوست روشن
 • خال‌های زیاد
 • سابقه آفتاب‌سوختگی شدید

سه نوع اصلی سرطان پوست عبارتند از:

 • ملانوم: ملانوم شایع‌ترین نوع سرطان پوست است و می‌تواند کشنده باشد. ملانوم از سلول‌های ملانوسیت ایجاد می‌شود که مسئول تولید رنگدانه ملانین در پوست هستند.
 • کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC): SCC شایع‌ترین نوع سرطان پوست پس از ملانوم است. SCC از سلول‌های سنگفرشی که لایه بیرونی پوست را تشکیل می‌دهند، ایجاد می‌شود.
 • کارسینوم سلول پایه (BCC): BCC کم‌خطرترین نوع سرطان پوست است. BCC از سلول‌های پایه که لایه زیرین پوست را تشکیل می‌دهند، ایجاد می‌شود.

علائم سرطان پوست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال یا زگیل
 • زخم یا زخم که بهبود نمی‌یابد
 • ضایعه پوستی جدید که خونریزی می‌کند یا خارش دارد
 • از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خودداری کنید.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • از کلاه، عینک آفتابی و لباس‌های محافظ استفاده کنید.
 • از لامپ‌های برنزه‌کننده استفاده نکنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن