رادیوتراپی یا پرتودرمانی برای سرطان های پوست

5/5 - (2 امتیاز)

رادیوتراپی پوست

درمان سرطان پوست با رادیوتراپی

سرطان پوست به رشد غیر طبیعی سلول های پوستی اطلاق می شود که بیشتر در پوست هایی که در معرض آفتاب هستند، بروز پیدا می کند. سرطان پوست که یک سرطان شایع هم هست، همچنین می تواند در مناطقی از پوست شما اتفاق بیفتد که معمولاً در معرض نور خورشید نیستند. سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد: کارسینوم سلول بازال (BCC) ، کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) و ملانوم. گزینه های درمانی شما برای سرطان پوست و ضایعات پیش سرطانی پوست ، بسته به اندازه ، نوع ، عمق و محل ضایعات ، متفاوت خواهد بود. یکی از این گزینه های درمانی، رادیوتراپی سرطان پوست یا پرتودرمانی برای سرطان پوست است که در این مطلب به تشریح آن می پردازیم.

در پرتودرمانی از پرتو های پر قدرت انرژی (مانند اشعه ایکس) یا ذرات (مانند فوتون یا الکترون) برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سرطان پوست و انواع آن لطفا کلیک کنید.

 

چه زمانی از رادیوتراپی برای سرطان پوست استفاده می شود؟

رادیوتراپی برای سرطان پوست

اگر تومور بسیار بزرگ باشد یا در ناحیه ای از پوست باشد که برداشتن آن با جراحی دشوار است ، ممکن است از پرتو درمانی به عنوان درمان اصلی استفاده شود. پرتو درمانی برای سرطان پوست همچنین می تواند برای برخی از بیماران که به دلیل بیماریهای زمینه ای نمی توانند جراحی کنند، نیز مفید باشد. پرتو درمانی غالباً می تواند سرطان های پوستی سلول بازال (BCC) یا سنگفرشی (SCC) را درمان کند و همچنین می تواند رشد سرطان های پیشرفته تر را به تأخیر بیندازد و زمینه را برای درمان سرطان پوست بدخیم فراهم سازد.

همچنین می توان پرتو درمانی برای سرطان پوست را با سایر روش های درمانی از جمله جراحی، ترکیب کرد. به عنوان مثال ، می توان از پرتو درمانی پس از جراحی به عنوان یک درمان کمکی (آدجوانت) به منظور از بین بردن مناطق کوچکی از سلول های سرطانی باقی مانده که در حین جراحی قابل مشاهده نبوده اند، استفاده کرد. این امر خطر عود سرطان پس از جراحی را کاهش می دهد. همچنین ممکن است از رادیوتراپی سرطان پوست برای کمک به درمان سرطان پوستی که به غدد لنفاوی یا سایر اندام ها گسترش یافته نیز استفاده شود.

 

رادیوتراپی سرطان پوست چگونه انجام می شود؟

پرتودرمانی سرطان پوست

هنگامی که از پرتو درمانی برای درمان سرطان پوست استفاده می شود، تابش از خارج بدن بر روی تومور متمرکز می شود. این کار اغلب با استفاده از پرتوی اشعه ایکس کم انرژی (پرتو درمانی سطحی) یا الکترون (تابش پرتو الکترون) انجام می شود. این نوع پرتو درمانی عمیق تر از پوست نفوذ نمی کند. این امر کمک می کند تا میزان عوارض جانبی سایر اندام ها و بافت های بدن کمتر شود.

انجام پرتو درمانی برای درمان سرطان پوست تقریباً شبیه عکس برداری با اشعه ایکس است، اما تابش آن قوی تر است و هدف آن دقیقاً محل سرطان است. این روش بدون درد است. هر جلسه پرتو درمانی فقط چند دقیقه طول می کشد، اگرچه با در نظر گرفتن زمان آماده شدن (قرار دادن شما در محل درمان) طولانی تر می شود.

بسته به ناحیه تحت درمان، ممکن است یک علامت کوچک روی پوست تان زده شود. این به اعضای تیم کمک می کند تا پرتو تابش را به سمت تومور هدایت کنند.

تیم انکولوژی رادیوتراپی به سهولت درمان شما بسیار اهمیت می دهد. با تیم درمانی خود صحبت کنید تا موقعیت قرارگیری شما روی تخت درمان راحت باشد. اگر به دلیل عدم حرکت بر روی دستگاه، دچار اضطراب شدید، به تکنسین اطلاع دهید. پزشک می تواند برای افزایش آرامش شما دارو تجویز کند.

پس از پایان درمان، تحت نظر انکولوژیست رادیوتراپی خواهید بود. همانطور که تومور بهبود می یابد و عوارض کمتر می شود، به ویزیت های کمتری نیاز خواهید داشت. از پزشک خود بخواهید یک سابقه کتبی در مورد درمان شما ارائه دهد.

 

عوارض پرتودرمانی سرطان پوست

عوارض پرتودرمانی

عوارض جانبی پرتودرمانی برای سرطان پوست معمولاً محدود به ناحیه ای است که تابش صورت می گیرد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •         تحریک پوست ، از قرمزی تا پوسته پوسته شدن
 •         تغییر در رنگ پوست
 •         ریزش مو در ناحیه تحت درمان
 •         آسیب به غدد بزاقی و دندان هنگام درمان سرطان در نزدیکی این ساختارها

با طولانی تر شدن دوره درمان ، این عوارض ممکن است بدتر شوند.

گاهی اوقات پس از گذشت 20-15 سال، سرطان های جدید پوست در مناطقی ایجاد می شوند که قبلاً تحت تابش اشعه درمان شده بودند. به همین دلیل کمتر از پرتو درمانی برای درمان سرطان پوست در جوانان استفاده می شود. پرتو درمانی برای افرادی که دارای برخی بیماری های ارثی هستند (مانند سندرم سلول بازال یا گزرودرما پیگمنتوزوم) ، افرادی که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سرطان های جدید باشد ، یا برای افرادی که به بیماری های بافت همبند (مانند لوپوس یا اسکلرودرمی) مبتلا هستند ، توصیه نمی شود ، چرا که ممکن است شرایط را بدتر کند.

 

مراقبت های بعد از پرتودرمانی پوست

مراقبت های بعد از رادیوتراپی

برای مراقبت از خود روش های زیر را در نظر بگیرید:

 •         برای استراحت بیشتر برنامه ریزی کنید.
 •         رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 •         به دنبال حمایت عاطفی باشید.
 •         پوست را با لوسیون های مورد تایید تیم مراقبت های بهداشتی خود درمان کنید.
 •         قرار گرفتن در معرض آفتاب را به حداقل برسانید.

 

بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران | بهترین متخصص رادیوتراپی سرطان های پوست

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران – متخصص پرتودرمانی

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید ، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید ، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

منبع: cancer.org

2 دیدگاه دربارهٔ «رادیوتراپی یا پرتودرمانی برای سرطان های پوست»

 1. بازتاب: همه چیز درباره سرطان پوست – بخش دوم پیشگیری تشخیص و درمان | درمان قطعی سرطان پوست

 2. بازتاب: رادیوتراپی یا پرتودرمانی برای کارسینوم سلول پایه ای (بازال) BCC و کارسینوم سلول سنگفرشی SCC

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن