رادیوتراپی مغز | پرتودرمانی مغز

پرتودرمانی مغز
5/5 - (1 امتیاز)

رادیوتراپی مغز یا پرتودرمانی مغز چیست؟

پرتو درمانی مغز
هزینه پرتو درمانی تومور مغزی – هزینه رادیوتراپی مغز

زمانی که سرطان از سایر نقاط بدن به مغز سرایت کرده باشد، تومور مغزی ثانویه یا متاستاز مغزی نامیده می شود.

رشد سرطان در داخل مغز، فشار داخل جمجمه را افزایش می دهد. این وضعیت می تواند منجر به بروز علائمی مانند موارد زیر شود:

  •       سردرد
  •       حالت تهوع
  •       خواب آلودگی
  •       دوبینی یا تاری دید
  •       اختلال حسی یا حرکتی

رادیوتراپی مغز یک درمان رایج برای تومورهای مغزی ثانویه است. هدف پرتودرمانی تومورهای مغزی، کوچک کردن سرطان، کاهش فشار داخل جمجمه و کاهش علائم شماست.

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که فقط محل متاستاز در مغز و یا کل مغز تحت پرتودرمانی قرار بگیرد، البته در سالهای اخیر رادیوتراپی کل مغز در حال منسوخ شدن است، چون عملکرد مغزی، بخصوص حافظه را تضعیف می کند. بجای آن می توان فقط محل متاستاز مغزی را با روشهای نوین رادیوتراپی، مثل SRS درمان کرد و بدین ترتیب مناطق سالم مغزی از جمله منطقه هیپوکامپ (که مسئول حافظه است) سالم باقی می ماند.

 

رادیوتراپی مغز چگونه است | پرتو درمانی مغز چند جلسه است؟

فیلم رادیوتراپی مغز
فیلم رادیوتراپی مغز – فیلم پرتودرمانی مغز

شما رادیوتراپی مغز را به عنوان دوره ای از جلسات درمانی روزانه تحت عنوان فرکشن انجام می دهید. تعداد جلسات رادیوتراپی متاستاز مغز از یک تا ده جلسه می تواند متغیر باشد که این جلسات، در طی یک تا دو هفته انجام می شوند. شما یک سی تی اسکن مخصوص طراحی درمان خواهید داشت تا تیم درمان بتواند دقیقاً محل انجام رادیوتراپی را برنامه ریزی کند.

برای انجام این اسکن، به طور سفارشی یک قالب برای تان می سازند. این قالب کمک می کند تا شما در موقعیت مناسبی بمانید و مطمئن شوید که درمان در هر روز به طور دقیق انجام می شود. نشانه گذاری های درمان به جای پوست روی قالب مشخص می شود.

برای انجام رادیوتراپی متاستاز مغز روی تخت رادیوتراپی دراز می کشید. تکنسین های رادیوتراپی به شما کمک می کنند تا در موقعیت مناسب قرار بگیرید. بسیار مهم است که کاملا بی حرکت بمانید.

در حالی که دراز کشیده اید، قالب یا ماسک پلاستیکی روی صورت و سر شما قرار گرفته و به تخت رادیوتراپی متصل می شود و بدین ترتیب در حین درمان کاملا بی حرکت خواهید بود.

هنگامی که در موقعیت صحیح قرار گرفتید، تکنسین های رادیوتراپی اتاق را ترک می کنند و در حین انجام درمان برای چند دقیقه تنها خواهید بود، اما آنها می توانند تمام مدت شما را ببینند و صدای تان را بشنوند.

مهم است که ساکن بمانید و به طور طبیعی نفس بکشید. گاهی اوقات ممکن است در شروع پرتو درمانی تاخیر وجود داشته باشد. این، به این دلیل است که تکنسین های رادیوتراپی ها قبل از درمان برای بررسی وضعیت شما عکس اشعه ایکس می گیرند.

در طول رادیوتراپی چیزی احساس نکرده و دردی را تجربه نخواهید کرد.

برخی از افراد مبتلا به سرطان های ثانویه مغز، رادیوتراپی استریوتاکتیک انجام می دهند. در این روش، اشعه از زوایای زیادی به محل تومور تابیده می شود. 

 

نتایج درمان

رادیوتراپی برای کنترل علائم متاستاز مغز ممکن است چند روز یا دو هفته طول بکشد. رادیوتراپی مغز ممکن است در ابتدا باعث تورم شود، که میتواند اندکی سبب تشدید علائم شود که جهت پیشگیری از این موضوع، استروئید تجویز می شود.

پرتودرمانی مغز همچنین ممکن است به جلوگیری از ایجاد نواحی جدید سرطان در مغز کمک کند. بنابراین اگرچه ممکن است متوجه نشوید، اما درمان می تواند از بدتر شدن وضعیت تان جلوگیری کند.

 

درصد موفقیت پرتو درمانی مغز

همانطور که اشاره کردیم، رادیوتراپی یک روش رایج برای درمان سرطان است. اگر درصد موفقیت و اثرگذاری پرتو درمانی بالا نبود، این روش هرگز نمی توانست به جایگاه دوم بعد از جراحی دست پیدا کند.

واقعیت این است که اگر پرتو درمانی تومور مغزی بدخیم توسط یک متخصص ماهر انجام بپذیرد می تواند اثرات فوق العاده مثبتی داشته باشد.

حتی اگر سرطان را در مراحل اول که هنوز رشد و گسترش چندانی پیدا نکرده است، رادیوتراپی کنید، می توانید تنها با همین روش و بدون استفاده از جراحی سرطان را درمان کنید. اما در مراحل پیشرفته تر، رادیوتراپی به تنهایی نمی تواند پاسخگوی کل سرطان باشد.

 

عوارض رادیوتراپی متاستاز مغز | عوارض پرتو درمانی مغز

عوارض پرتو درمانی مغز

عوارض رادیوتراپی متاستاز مغز عبارتند از:

  • ریزش مو در ناحیه درمان (که معمولاً دوباره رشد می کند)
  • واکنش پوستی روی پوست سر
  • حالت تهوع خفیف (می توانید در طول درمان از داروهای ضد تهوع استفاده کنید)
  • خواب آلودگی

برای آشنایی بیشتر با عوارض رادیوتراپی مغز کلیک کنید

در مورد هر گونه عوارض جانبی که تجربه می کنید با پزشک خود مشورت کنید. وی می تواند به شما در مدیریت آنها کمک کنند.

 

بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران | بهترین متخصص رادیوتراپی مغز

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران – متخصص پرتودرمانی

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم. رادیوتراپی سرطان پروستات یکی از روش های اصلی درمان است با نتایج موفقیت آمیز است. برای اطلاع از پرتودرمانی سرطان پروستات یا رادیوتراپی سرطان پروستات کلیک کنید.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن