پرتودرمانی یا رادیوتراپی در درمان سرطان تخمدان

رادیوتراپی سرطان تخمدان
5/5 - (1 امتیاز)

پرتودرمانی سرطان تخمدان چگونه است؟

در رادیوتراپی یا پرتودرمانی از اشعه ایکس یا ذرات با انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. شیمی درمانی معمولا برای درمان سرطان تخمدان موثرتر است، از این رو از پرتودرمانی به ندرت به عنوان درمان اصلی سرطان تخمدان استفاده می شود. با این حال، پرتودرمانی سرطان تخمدان می تواند در درمان مناطقی که سرطان در آنها گسترش یافته است، چه در نزدیکی تومور اصلی و چه در یک اندام دور، مانند مغز یا نخاع، مفید باشد.

علائم هشدار دهنده سرطان تخمدان چیست؟

همچنین رادیوتراپی گاهی در موارد عود موضعی سرطان تخمدان به کار برده می شود.

 

روش های رادیوتراپی در سرطان تخمدان

پرتو درمانی خارجی

آیا سرطان تخمدان قابل درمان است

رایج ترین نوع پرتودرمانی برای درمان سرطان تخمدان پرتودرمانی خارجی است. پرتودرمانی خارجی بسیار شبیه عکس برداری با اشعه ایکس است، اما انرژی اشعه در پرتودرمانی بسیار بیشتر است. طی این روش، یک دستگاه تابش را روی ناحیه تحت تاثیر سرطان متمرکز می کند. این روش به خودی خود بدون درد است. هر درمان فقط چند دقیقه طول می ‌کشد، اما زمان تنظیم – قرار دادن شما برای درمان – معمولاً چند دقیقه بیشتر به این زمان می افزاید. درمان 5 روز در هفته به مدت چند هفته انجام می شود.

برخی از عوارض جانبی شایع پرتو درمانی سرطان تخمدان عبارتند از:

  •         تغییرات پوستی – پوست ناحیه تحت درمان ممکن است آفتاب سوخته و یا حتی تاول زده و پوسته پوسته شود
  •         خستگی
  •         تهوع و استفراغ
  •         اسهال
  •         تحریک واژن، گاهی همراه با ترشحات (اگر لگن تحت درمان باشد)

این عوارض پس از قطع درمان بهبود می یابند. تغییرات پوستی به تدریج محو می شوند و پوست در عرض 6 تا 12 ماه به حالت عادی باز می گردد.

اگر عوارض جانبی ناشی از پرتودرمانی را تجربه می کنید، به تیم مراقبت از سرطان خود اطلاع دهید. ممکن است راه هایی برای مدیریت آنها وجود داشته باشد.

براکی تراپی

درمان جدید سرطان تخمدان

براکی تراپی که تحت عنوان پرتودرمانی داخلی نیز شناخته می شود، روش دیگری برای ارائه پرتودرمانی سرطان تخمدان است. در این روش، به جای هدف گیری پرتوهای اشعه از خارج از بدن، از دستگاهی با قابلیت انتقال موقت دانه ها یا گلوله های رادیواکتیو در داخل بدن و در مجاورت تومور، استفاده می شود. با این حال، این روش نیز به ندرت برای سرطان تخمدان انجام می شود.

در ادامه به معرفی بهترین دکتر برای درمان سرطان تخمدان توسط رادیوتراپی پرداخته ایم.

 

طول عمر بیماران سرطان تخمدان

 

بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران | بهترین متخصص رادیوتراپی 

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران – متخصص پرتودرمانی

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

منبع: cancer.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن