توموتراپی Tomotherapy چیست؟

توموتراپی هلیکال
5/5 - (3 امتیاز)

همه چیز درباره توموتراپی 

دستگاه توموتراپی در تهران

پرتودرمانی، یک روش غیر تهاجمی است که سلول های سرطانی را از بین می برد و به آنها آسیب می رساند تا از رشد آنها جلوگیری کند. این یکی از رایج ترین درمان های سرطان است. حدود نیمی از بیماران سرطانی نوعی پرتودرمانی را به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود خواهند داشت. ما مفتخریم که پیشگام پرتودرمانی به روش توموتراپی در تهران هستیم. این سیستم، از ترکیب تصویربرداری و ارسال پرتو برای مورد هدف قرار دادن سرطان استفاده کرده و دقت درمان را ارتقا می دهد.

چنانچه سرطان در شما تشخیص داده شده است، با ما تماس بگیرید تا در خصوص چگونگی آخرین پیشرفت ‌ها در درمان سرطان توام با مراقبتی دلسوزانه و حمایت از شما در مرکز ما مطلع شوید.

 

توموتراپی هلیکال (توموتراپی حلزونی): توموتراپی چیست ؟

توموتراپی یعنی چه

توموتراپی (Tomotherapy) روشی جدید برای ارائه درمان پرتودرمانی در مقابله با سرطان است. این روش درمانی، برنامه ریزی درمان، موقعیت یابی بیمار و ارائه درمان را در یک سیستم یکپارچه ترکیب کرده است. در واقع توموتراپی، شکلی از IMRT است که طی آن دستگاه پرتودرمانی، پرتوهای کوچک متعددی را از زوایای مختلف بدن به سمت تومور هدایت می کند. این روش اجازه می دهد که پرتو دقیق تر متمرکز شود.

 تجهیزات مورد استفاده برای توموتراپی بسیار شبیه به CT اسکن است. در طول درمان، بیمار روی تختی دراز می کشد که به طور آهسته و پیوسته در حرکت است. با حرکت تخت، سر دستگاه دور بیمار چرخیده و ترکیب اینها با هم، سبب میشود که از تمام زوایا به تومور اشعه برسد و یک حالت مارپیچ یا حلزونی مانند (شبیه به لاک حلزون) ایجاد میشود.

  

 درمان توموتراپی چگونه است؟

روش توموتراپی

برنامه ریزی درمان

قبل از شروع درمان با توموتراپی، پزشک شما از تصاویر سه بعدی و نرم افزار ویژه ای برای تعیین خطوط دقیق برای هر تومور استفاده می کند. پزشک همچنین تصمیم می ‌گیرد که تومور چه مقدار تابش دریافت کند، و همچنین میزان تابش قابل قبول برای بافت ‌ها و اندام‌ های اطراف را تعیین می ‌کند. بدین ترتیب، این فناوری الگوی مناسب، موقعیت و شدت تابش را محاسبه می کند.

موقعیت یابی بیمار با هدایت تصویر CT موقع درمان

موقعیت یابی دقیق بیمار برای پرتو درمانی موثر بسیار حائز اهمیت است. با کمک سیستم Hi·Art توموتراپی، پزشک شما می تواند درست قبل از هر درمان، یک سی تی اسکن ویژه بگیرد تا محل تومور شما را تأیید کند و در صورت لزوم موقعیت بیمار روی تخت درمان را تنظیم کند. این از آن حیث بسیار مفید است که موقعیت شما روی تخت درمان ممکن است در هر جلسه کمی تغییر کند و انواع خاصی از تومورها، مانند سرطان پروستات، ممکن است تغییر شکل دهند یا هر روز تغییر مکان دهند. با استفاده از این فناوری، پزشکان می توانند اطمینان حاصل کنند که پرتوها در هر جلسه به طور دقیق هدایت می شوند.

هدایت پرتو

در توموتراپی، پرتودرمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) با الگویی مارپیچی یا حلزونی هدایت می شود. این به این معنی است که پرتو می تواند در اطراف شما در چرخش باشد و این اطمینان حاصل شود که درمان تنها به خود تومور محدود می شود.

در توموتراپی، در حالی که بیمار در داخل دستگاه در حرکت است، سر دستگاه مانند یک CT اسکن تشخیصی دور بیمار می چرخد. مزیت اصلی توموتراپی این است که رادیوتراپی بیمار به شکل پیوسته انجام شده و به خرد کردن فیلدهای درمانی به اجزا کوچکتر (اقدامی که بعضا در سایر دستگاه های رادیوتراپی ضروری است) نیاز نخواهد بود. مزیت دیگر توموتراپی حلزونی، امکان تصویربرداری مگاولتاژی بیمار قبل از درمان است.

 

ویژگی های اصلی توموتراپی

دستگاه ترموتراپی
 •         انرژی 6 MV اشعه ایکس برای درمان
 •         امکان انجام IGRT هم زمان ( CT اسکن زنده روی تخت درمان)
 •         لیف های باینری (64 عدد) از جنس تنگستن با ضخامت 10 سانتی متر
 •         دهانه دستگاه با سایز مناسب و بزرگ (85 سانتی متری)
 •         عرض میدان اشعه تا 40 سانتی متر
 •         طول میدان اشعه بسیار عالی و بزرگ (160 سانتی متر)
 •         1-6 چرخش در دقیقه
 •         کمتر بودن میزان آلودگی ناشی از پراکندگی اشعه
 •         پیاده سازی عالی یک IMRT پیشرفته (یک گردش کامل سر دستگاه در توموتراپی، معادل این است که دستگاه از 51 زاویه مختلف در حال IMRT است)

 کاربردهای بالینی

 1.       رادیوتراپی مغز و نخاع (Cranio-Spinal Irradiation (CSI)) به روش پیوسته و بدون خطا
 2.       رادیوتراپی کل سیستم لنفاوی بدن یا کل مغز استخوان به روش پیوسته و بدون خطا
 3.       رادیوتراپی سرطان سینه (پستان) – در مقایسه با رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال، توزیع دوز یکنواخت تری فراهم کرده و دوز ریه بیمار هم کمتر می شود.
 4.       رادیوتراپی سر و گردن – درمان تطبیقی بهتر

 مزایای روش توموتراپی

با کمک توموتراپی پزشکان می توانند اندازه، شکل و شدت پرتو را تنظیم کنند تا محل تومور بیمار را به طور دقیق مورد هدف قرار دهند. این روش چندین مزیت را به دنبال دارد، از جمله:

 •         بررسی محل هر تومور پیش از درمان
 •         مورد هدف قرار دادن تومورها با مناسب ترین دوز پرتوها
 •         به حداقل رساندن آسیب به مناطق سالم و طبیعی اطراف
 •         کاهش عوارض توموتراپی

 معایب

 1.       بافتهای نرمال میزان بسیار زیادی از دوز کم اشعه را دریافت می کنند
 2.       تخت درمان فقط در یک جهت قابلیت حرکت دارد
 3.       درمان با اشعه الکترون امکان پذیر نیست
 4.       زمان درمان معمولاً بیشتر از VMAT-Rapid Arc است

 استفاده دقیق و مناسب از VMAT به کمک یک شتاب ‌دهنده خطی معمولی، می‌ تواند توزیع دوز مشابهی با توموتراپی ایجاد کند که همین امر موجب کاهش جذابیت توموتراپی شده است. اما در درمان هایی مانند پرتودرمانی مغز و نخاع CSI، توموتراپی روش ارجح می باشد.

 

بهترین مرکز رادیوتراپی تهران | بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران – متخصص پرتودرمانی

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید ، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید ، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

منبع: ssmhealth

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن