بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران | سوالات متداول پرتودرمانی و سرطان

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخ بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران به سوالات متداول شما – بخش پنجم (آخر)

بخش قبل و ادامه مبحث متخصص پرتو درمانی

عوارض پرتو درمانی چیست ؟

عوارض پرتو درمانی
عوارض پرتو درمانی

پرتو درمانی معمولاً بسیار تحمل پذیر است و بسیاری از بیماران قادر به ادامه روال عادی زندگی خود هستند. با این حال، برخی از بیماران ممکن است در نهایت عوارض جانبی دردناکی را تجربه کنند. در مورد هرگونه مشکل یا ناراحتی می توانید با پزشک رادیوانکولوژیست خود صحبت کنید. بسیاری از عوارض پرتودرمانی فقط در ناحیه تحت درمان ایجاد می شوند. به عنوان مثال، در یک بیمار مبتلا به سرطان پستان (سینه) ممکن است چیزی مانند آفتاب سوختگی خفیف تا متوسط ​​منجر به تحریک پوستی در وی شود، در حالی که بیمار مبتلا به سرطان دهان ممکن است هنگام بلع، درد را تجربه کند. برخی از بیمارانی که در میانه درمان خود هستند ممکن است احساس معده درد داشته باشند. این عوارض معمولاً موقتی هستند و قابل کنترل هستند.

عوارض جانبی پرتو درمانی معمولاً از هفته دوم یا سوم درمان شروع می شوند و ممکن است چندین هفته پس از جلسه آخر نیز ادامه داشته باشند. در موارد نادر، عوارض جانبی جدی پس از پایان پرتودرمانی نیز ایجاد می شود. متخصص پرتو درمانی بهترین فردی است که می تواند در مورد عوارض جانبی ممکن به شما مشاوره دهد.

در مورد هرگونه عوارض جانبی با دکتر احسان کرباسی بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران صحبت کنید.

مطب احسان کرباسی
دکتر احسان کرباسی

دکتر کرباسی می توانند در مورد نحوه مدیریت آنها به شما اطلاعات دهند و ممکن است برای تسکین ناراحتی شما داروهایی تجویز کنند یا تغییراتی در عادات غذایی ایجاد کنند.

عارضه جانبی ای که اغلب توسط بیمارانی که تحت درمان با اشعه قرار می گیرند گزارش می شود، خستگی است. خستگی ناشی از پرتو درمانی که بیماران تجربه می کنند معمولاً شدید نیست و بیماران ممکن است بتوانند همه یا برخی از فعالیت های عادی روزانه خود را ادامه دهند. با این حال ، درمان سرطان اغلب به کارکرد ذهنی و جسمی قابل توجهی نیز نیاز دارد. حتی الامکان سعی کنید در طول دوره درمان خود زمان هایی را به استراحت و آرامش اختصاص دهید.

بسیاری از بیماران نگرانند که رادیوتراپی باعث ایجاد سرطان دیگری شود. در حقیقت ، خطر ایجاد تومور دوم به دلیل پرتودرمانی بسیار کم است. رادیوتراپی می تواند سرطان را درمان کند. این مزیت به مراتب بسیار بیشتر از خطر بسیار ناچیزی است که این درمان می تواند در ایجاد سرطان بعدی داشته باشد. اگر سیگار می کشید ، مهمترین کاری که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دوم انجام دهید ، این است که سیگار را ترک کنید.

آیا پرتو درمانی برای اطرافیان ضرر دارد | عوارض رادیوتراپی برای اطرافیان

پرتودرمانی خارجی هیچ عارضه ای برای اطرافیان ندارد ولی پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی) ممکن است برای نزدیکان شما خطرناک باشد. برای محافظت از دیگران در برابر اشعه باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید که پزشک برای تان شرح خواهد داد. نیاز به چنین اقدامات احتیاطی زمانی پایان می یابد که:

 •         ایمپلنت موقت برداشته شود
 •         ایمپلنت دائمی، خاصیت رادیواکتیویته خود را از دست داده باشد

 

کارآزمایی بالینی چیست؟

بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران
کارآزمایی بالینی چیست

متخصصان سرطان به طور منظم مطالعاتی را برای آزمایش روش های درمانی جدید انجام می دهند. این مطالعات را کارآزمایی بالینی (Clinical Trial) می نامند.

در برخی از مطالعات بالینی سعی می شود این نکته تعیین شود که آیا یک رویکرد درمانی، بی خطر و بالقوه موثر است. بسیاری از کارآزمایی های بالینی بزرگ، درمان متداول را با درمان جدیدی مقایسه می کنند که به عقیده متخصصان سرطان ممکن است درمان بهتری باشد. بیمارانی که در کارآزمایی های بالینی شرکت می کنند، به پزشکان و بیماران سرطانی آینده کمک می کنند تا دریابند که آیا یک درمان امیدوارکننده ایمن و موثر است یا خیر. تمام بیمارانی که در کارآزمایی های بالینی شرکت می کنند ، با دقت کنترل میشوند تا این اطمینان حاصل شود که از مراقبت های با کیفیتی برخوردار هستند. لازم به یادآوری است که کارآزمایی بالینی کاملاً داوطلبانه است. بیماران می توانند هر زمان آزمایش را ترک کنند.

کارآزمایی بالینی که در آن آزمایشات جدید به کار گرفته می شوند ، به صورت فاز به فاز انجام می شود:

 •         فاز اول – آیا درمان بی خطر است؟

به عنوان اولین گام در آزمایش تحقیقات، پزشکان اطلاعاتی در مورد عوارض رادیوتراپی جمع آوری می کنند و در مورد دوز بی خطر تصمیم گیری می کنند. فقط تعداد محدودی بیمار در آزمایش فاز یک شرکت می کنند.

 •         فاز دوم – آیا درمان موثر است؟

در این مرحله، پزشکان آزمایشاتی انجام می دهند تا ببینند که درمان چطور پیش می رود. بیشتر اوقات ، کمتر از 100 بیمار در آزمایشات فاز دوم درگیر می شوند.

 •         فاز سوم – آیا درمان بهتر است؟

آزمایشات فاز سوم، درمان جدید را با درمان استاندارد فعلی مقایسه می کند و بیماران را به طور تصادفی در یکی از دو گروه قرار می دهد. افراد زیادی در این آزمایشات شرکت می کنند.

 •         فاز چهارم – آیا روش های بهتری برای استفاده از درمان وجود دارد؟

در مرحله آخر، درمان ها آزمایش می شوند تا مطمئن شوند که ایمن هستند و برای مدت زمان طولانی موثر هستند. این مرحله اغلب زمانی است که درمان جدیدی برای استفاده استاندارد تایید شده باشد. معمولا بین صد تا چند هزار نفر در فاز چهارم یک آزمایش بالینی ثبت نام می شوند.

فقط شما می توانید در مورد شرکت یا عدم شرکت در یک کارآزمایی بالینی تصمیم بگیرید. قبل از تصمیم گیری، مهم است که تا آنجا که ممکن است در مورد سرطان و آزمایشات بالینی در دسترس تان، اطلاعات کسب کنید. اگر می خواهید در یک آزمایش بالینی شرکت کنید با دکتر کرباسی مشورت نمایید. ایشان می تواند به بسیاری از سوالات شما پاسخ دهد.

 

مراقبت های حین پرتو درمانی

بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران
مراقبت های پرتودرمانی
 1.     استراحت کافی داشته باشید. بسیاری از بیماران در طی پرتودرمانی خستگی ناشی از پرتو درمانی را تجربه می کنند، بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید که به خوبی استراحت می کنید. در صورت امکان، از دوستان و خانواده خود بخواهید تا در طول درمان، با پیروی از دستورات و تهیه وعده های غذایی، به شما کمک کنند. این به شما کمک می کند تا بر روی بقیه مواردی که برای مقابله با سرطان اهمیت دارند ، تمرکز کنید.
 2.     دستورات پزشک را دنبال کنید. در بسیاری از موارد، اگر تب 38 درجه یا بالاتر داشتید، بهتر است با پزشک تان تماس بگیرید. حتماً از دستورالعمل های ارائه شده در مورد مراقبت از خود در طول درمان مطلع شوید.
 3.     یک رژیم غذایی متعادل و مغذی داشته باشید. یک متخصص تغذیه، پرستار یا پزشک ممکن است با شما همکاری کند تا مطمئن شوید که از غذاهای مناسب برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز به خوبی برخوردار می شوید. به دلیل استفاده از انواع رادیوتراپی، ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا عوارض جانبی آن به حداقل برسد. در طول پرتودرمانی نباید سعی کنید وزن خود را کاهش دهید زیرا در این دوره به کالری بیشتری احتیاج دارید.
 4.     به پوست ناحیه ای که در معرض اشعه قرار دارد بیشتر رسیدگی کنید. ممکن است پوست ناحیه تحت درمان قرمز و حساس شود، مشابه آنچه در آفتاب سوختگی اتفاق می افتد. متخصص پرتو درمانی تان دستورالعمل های خاصی را برای مراقبت از پوست تان به شما ارائه می کند. برخی از این دستورالعمل ها عبارتند از:
 •         از استفاده از هرگونه لوسیون، عطر، دئودورانت یا پودر در محل درمان خودداری کنید مگر اینکه توسط پزشک تان تأیید شده باشد. سعی کنید از محصولات حاوی الکل و عطر استفاده نکنید.
 •         از قرار دادن هرگونه وسیله گرم یا سرد بر روی پوست ناحیه تحت درمان خودداری کنید. این وسایل شامل پد های گرمایشی و پک های یخ نیز می باشد.
 •         از نور مستقیم خورشید دور بمانید. اگر باید وقت خود را در فضای باز سپری کنید، برای محافظت از پوست خود از کلاه یا لباس مناسب استفاده کنید. پس از درمان، از ضد آفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید.
 1.     به دنبال پشتیبانی باشید. خواسته های عاطفی زیادی وجود دارد که باید هنگام تشخیص و درمان سرطان با آنها کنار بیایید. احساس اضطراب، افسردگی، ترس یا ناامیدی موارد شایعی هستند. ممکن است بهتر باشد که در مورد احساسات خود با یک دوست نزدیک، یکی از اعضای خانواده، پرستار، مددکار اجتماعی یا روانشناس صحبت کنید. همچنین گروه های پشتیبانی بسیاری وجود دارند که به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین جلساتی برگزار می کنند.

 

چه سوالاتی باید درباره پرتودرمانی از پزشک خود بپرسم؟

انواع رادیوتراپی
بهترین متخصصین رادیوتراپی تهران

کنار آمدن با تشخیص سرطان و تحقیق در مورد گزینه های مختلف درمانی می تواند یک تجربه استرس زا باشد. برای کمک به شما طی این روند، در زیر فهرستی از سوالاتی را گردآوری کرده ایم که می توانید در خصوص پرتودرمانی از متخصص پرتو درمانی خود بپرسید.

سوالاتی که باید قبل از درمان بپرسید:

 •         من چه نوع سرطانی دارم و در چه مرحله ایست؟
 •         هدف از پرتودرمانی برای نوع سرطان من چیست؟
 •         پرتو درمانی چه زمانی انجام میشود؟
 •         پرتودرمانی چگونه انجام می شود؟ آیا پرتودرمانی خارجی لازم خواهد بود یا براکی تراپی؟ آیا پرتو درمانی درد دارد؟
 •         برای چند هفته اشعه می گیرم؟ چند جلسه رادیوتراپی دریافت می کنم؟
 •         احتمال اثربخشی پرتودرمانی چقدر است؟
 •         آیا می توانم در یک کار آزمایی بالینی شرکت کنم؟ اگر چنین است، کار آزمایی بالینی چیست؟  مزایا و خطرات آن برای من چیست؟
 •         اگر من پرتودرمانی نکنم، احتمال گسترش یا عود سرطان چقدر است؟
 •         آیا به شیمی درمانی، جراحی یا سایر روش های درمانی احتیاج دارم؟ در این صورت، باید چه ترتیبی این درمان ها را دریافت کنم؟ چه مدت پس از پرتودرمانی می توانم آنها را شروع کنم؟
 •         چگونه باید از نظر مالی برای این کار آماده شوم؟
 •         آیا گروه های حمایتی در این زمینه وجود دارند که بتوانم در طول درمان به آنها مراجعه کنم؟
 •         اگر بعد از ترک اینجا سوالی داشتم، با چه کسی می توانم تماس بگیرم؟
 •         آیا پرتودرمانی بر توانایی من در بچه دار شدن تاثیر می گذارد؟
 •         هزینه پرتو درمانی چقدر است و آیا بیمه هزینه رادیوتراپی را پوشش می دهد؟

سوالاتی که باید در طول درمان بپرسید:

 •         چه انتظاری می توانم در طول درمان و روزها و هفته های بعد از پرتودرمانی داشته باشم؟
 •         آیا بعد از درمان می توانم به تنهایی به خانه بروم؟
 •         آیا من قادر به ادامه فعالیت های عادی خود خواهم بود؟
 •         عوارض رادیوتراپی که ممکن است رخ دهد چگونه کنترل می شود؟
 •         آیا در طول درمان یا بعد از آن به رژیم غذایی خاصی نیاز دارم؟
 •         آیا می توانم ورزش کنم؟
 •         آیا می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟
 •         آیا می توانم سیگار بکشم یا الکل بنوشم؟
 •         آیا عوارض رادیوتراپی باعث ایجاد تغییر در ظاهر من می شود؟ در این صورت، آیا تغییرات دائمی خواهد بود یا موقت؟ اگر موقتی باشد، چه مدت دوام می آورند؟
 •         آیا مصرف ویتامین ها در طول درمان بی خطر است؟

سوالاتی که باید بعد از پایان درمان بپرسید:

 •         چگونه و چه وقت متوجه می شوید که سرطان من بهبود یافته است؟
 •         احتمال بازگشت سرطان چقدر است؟
 •         چه زمانی می توانم به فعالیت های عادی خود برگردم؟ کار کردن؟ فعالیت جنسی؟ ورزش هوازی؟
 •         چند وقت یکبار لازم است برای معاینات دوره ای و چکاپ مراجعه کنم؟

 

بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران | لیست مراکز رادیوتراپی در تهران

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران – متخصص پرتودرمانی

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن