رادیوسرجری گامانایف چیست و چه کاربردی در درمان سرطان دارد؟

گاما نایف چیست
5/5 - (1 امتیاز)

رادیوسرجری گامانایف چیست؟

احسان کرباسی تصویر داخلی 2 8
اجزای دستگاه گامانایف | عوارض گامانایف چیست

سیستم های کبالت 60 (گاما نایف) | Cobalt-60 systems (Gamma-Knife)

رادیوسرجری گامانایف (Gamma Knife radiosurgery) در واقع نوعی رادیوسرجری استریوتاکتیک (SRS) است. برخی از بیماری ها بهتر است با گامانایف درمان شوند، که یک پرتو منفرد، متمرکز و با دوز بالا را ارائه می دهد. ما از گامانایف در وهله اول برای درمان تومورهای کوچک خوش خیم (مثل نوروم آکوستیک) یا بدخیم مغز (مثل گلیوم یا مننژیوم یا متاستاز مغزی)، صرع، نورالژی تری ژمینال (درد های شدید ناحیه صورت) یا تشکیل عروق خونی غیرطبیعی واقع در مغز استفاده می کنیم.

در سیستم های کبالت یا گامانایف از کبالت 60 به عنوان منبع پرتوهای گاما استفاده می شود. گامانایف آن طور که از نامش به نظر می رسد، چاقو نیست بلکه در آن از پرتوهای گامای به شدت متمرکز شده برای درمان استفاده می شود. تعداد بسیار زیادی از پرتوهای اشعه گاما (حدود 200 پرتو)، به هم می پیوندند تا با دقت در حد کمتر از یک میلی متر، بر ضایعه تحت درمان مرکز شوند و دوز بسیار شدیدی از اشعه را به شیوه ای ایمن ارائه دهند.

فرق گامانایف و سایبرنایف چیست؟                             

گامانایف عمدتاً برای درمان ضایعات کوچک و متوسط در داخل و اطراف مغز، مانند تومورهای مغزی یا ناهنجاری های شریانی وریدی استفاده می شود. ناهنجاری های شریانی وریدی اتصالات غیر طبیعی بین شریان ها و سیاهرگ ها هستند. همچنین از گامانایف برای درمان مشکلات عملکردی اعصاب مانند نورالژی تری ژمینال استفاده می شود.

در طول درمان گامانایف، تجهیزات دستگاه، برخلاف انواع دیگر دستگاه های رادیوتراپی، حرکت نمی کنند.

رادیوسرجری گامانایف چگونه است؟

1 1
هزینه درمان با گامانایف | عوارض بعد از گامانایف

درمان گامانایف به طور کلی شامل این مراحل است:

  •         قرار دادن فریم سر. به منظور جلوگیری از حرکت سر در طول درمان، یک فریم جعبه ای شکل به سر وصل می شود. پین هایی که به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند، فریم سر را به جمجمه محکم می کنند. فریم سر همچنین راهنمای متمرکز شدن پرتوهای گاما به محل دقیق ضایعه تحت درمان است.
  •         تصویربرداری محل تومور. هنگامی که فریم سر در جای خود قرار گرفت، محل دقیق ضایعه ای که باید درمان شود با استفاده از سی تی اسکن یا ام آر آی تعیین می شود.
  •         برنامه ریزی دوز تشعشع. پس از اتمام سی تی اسکن یا ام آر آی، تیم پرتودرمانی برنامه درمانی را تعیین می کنند.
  •         پرتودرمانی. پس از قرار گرفتن برای درمان، نوعی کلاه ایمنی با صدها سوراخ روی فریم سر قرار می گیرد. این سوراخ ها به تمرکز پرتوها روی هدف کمک می کنند.

به طور معمول، تنها یک جلسه درمانی برای ضایعه مورد نیاز است. قبل از درمان یک آرامبخش به بیمار داده می شود. درمان از 20 دقیقه تا 2 ساعت طول خواهد کشید. این بستگی به نوع و محل ناحیه تحت درمان دارد ولی بطور معمول درمان طی 30 تا 90 دقیقه صورت می پذیرد. حین درمان، بیمار درد یا احساس دیگری ندارد.

اغلب فقط یک جلسه درمان کافی است و بیمار می تواند بعد از درمان به منزل برود، البته بهتر است روز بعد از درمان را در منزل استراحت کند.

پاسخ به درمان، از چند هفته تا چند سال بعد از انجام درمان حاصل می شود و این مدت زمان بستگی به نوع بیماری دارد.

مرکز گامانایف ایران | بهترین مرکز رادیوتراپی در تهران

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی خصوصی در تهران را بررسی کرده اید، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید، به شما دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن