درصد موفقیت پرتو درمانی | آیا رادیوتراپی واقعا موثر است؟

3.5/5 - (2 امتیاز)

درصد موفقیت پرتو درمانی

پرتو درمانی که با نام رادیوتراپی هم شناخته می شود، یکی از اثرگذارترین روش های درمان سرطان است که مصارف زیادی دارد. پرتو درمانی موجب درمان کامل بسیاری از بیماران می شود(چه به تنهایی، و چه در ترکیب با درمان های دیگر)، علائم سرطان را کنترل می کند و طول عمر بیمار را افزایش می دهد. اینها تأثیراتی هستند که از نظر علمی ثابت شده است، که پرتو درمانی می تواند روی انواع سرطان ها داشته باشد.

درصد موفقیت پرتو درمانی
درصد موفقیت پرتو درمانی

پرتو درمانی یک روش بسیار هدفمند و به دقت متمرکز است، که می تواند سرطان را در هر قسمتی از بدن کنترل کند. این تمرکز بالای پرتو درمانی به سلول های سرطانی اجازه می دهد تا بدون وارد شدن آسیب های بزرگ به بافت ها و اندام های اطراف بدن و ناحیه تحت درمان، از بین بروند.

40 درصد از کل سرطان های جهان را با پرتو درمانی (به صورت درمان تکی یا ترکیبی) درمان می کنند و همچنین از این روش برای بهبود کیفیت زندگی بسیاری از افراد دیگر بهره می برند. جالب اینکه با وجود این همه مزایا و فواید درمانی، پرتو درمانی اتفاقا جزو درمان های گرانقیمت سرطان نیست. به عبارت دیگر پرتو درمانی در دسته درمان های سرطان به صرفه جای می گیرد.

یکی از دلایلی که پرتو درمانی روشی به صرفه تلقی می شود، به خاطر این است که معمولا به صورت سرپایی صورت می پذیرد. به شکلی که بیمار بعد از جلسات کوتاه پرتو درمانی (چهل دقیقه تا یک ساعت) می تواند به روال عادی فعالیت های روزمره خود ادامه دهد. گرچه راه اندازی مراکز پرتو درمانی و خرید دستگاه مخصوص آن می تواند برای پزشک هزینه بر باشد، اما دستگاه می تواند فرآیند رادیوتراپی را روزانه برای حدود 30 بیمار، تا 10 سال انجام دهد.

پرتو درمانی می تواند در کاهش خطر بازگشت سرطان در بسیاری از انواع سرطان، مانند سرطان سینه، سرطان روده، سرطان رحم، سرطان پوست و سرطان پروستات، مفید باشد. پرتو درمانی یک درمان مکمل بسیار عالی برای تضمین اثر جراحی سرطان هم هست، که می تواند قبل یا بعد از جراحی صورت بگیرد. البته برای برخی از سرطان ها، مانند سرطان پروستات، سرطان سر و گردن، سرطان مثانه، ریه، رحم و پوست، پرتو درمانی می تواند روش درمان اصلی باشد، و از انجام جراحی و خطرات مربوط به آن جلوگیری کند.

البته در مواردی که سرطان خیلی پیشرفت کرده است و نمی توان آن را درمان کرد، پرتو درمانی می تواند برای کاهش درد و مشکلات ناشی از سرطان مانند خونریزی ریه و مثانه بسیار نیز مفید باشد. به عنوان مثال استخوان درد ناشی از سرطان را می توان با استفاده از پرتو درمانی، به شکل قابل توجهی در 75 درصد از بیمارن کم کرد. البته این کاهش درد استخوان می تواند تا صد درصد هم برسد.

درصد موفقیت پرتو درمانی
درصد موفقیت پرتو درمانی

تکنولوژی های پیشرفته امروزی مورد استفاده در پرتو درمانی باعث شده تا بیماران مبتلا به سرطان از امکان اینکه بتوانند زندگی بهتری داشته باشند، بهره مند شوند. این پیشرفت های جدید که هنوز هم در حال ادامه یافتن هستند، باعث شده اند تا پرتو درمانی بتواند سریع تر و موثر تر از گذشته به درمان سرطان بپردازد.

پرتو درمانی چگونه انجام می شود

چنانچه مشخص شد که به سرطان مبتلا هستید، در بهترین حالت یک کادر درمانی متخصص برنامه درمانی شما را طرح ریزی می کنند. چنانچه پرتو درمانی گزینه درمانی مناسبی برای شرایط شما باشد، قطعا به عنوان درمان اصلی یا تکمیلی در برنامه شما وجود خواهد داشت. اما در نهایت تصمیم اینکه این درمان را انجام بدهید یا نه، بر عهده خودتان خواهد بود.

برنامه پرتو درمانی شما به دقت طرح ریزی می شود تا پزشک متخصص از رسیدن حداکثر دوز مفید به توده سرطانی اطمینان حاصل کند، و همچنین از واردن شدن کمترین آسیب ممکن به بافت های سالم اطراف مطمئن شود.

به احتمال قوی باید قبل از فرآیند پرتو درمانی آزمایش تصویربرداری با سی‌تی اسکن انجام دهید تا دقیقا مشخص شود که توده سرطانی در کدام نقطه از بدن قرار گرفته است و اندازه اش چقدر بزرگ است. در دست داشتن این اطلاعات اهمیت بسیار ضروری برای متخصص پرتو درمانی خواهد داشت.

بهتر است از این نکته هم مطلع باشید که بعد از سی‌تی اسکن یک لکه بسیار ریز اما دائمی ممکن است روی پوست شما ایجاد شود تا دقیقا نشانگر جای توده باشد. این نقطه کمک می کند که اوپراتور پرتو درمانی در هر جلسه دقیقا بداند که کدام نقطه را باید هدف پرتوها قرار دهد.

درصد موفقیت پرتو درمانی
درصد موفقیت پرتو درمانی

جلسات پرتو درمانی معمولا به صورت روزانه، و تا چند هفته صورت می پذیرند.

پیش از شروع درمان، متخصص رادیوتراپی و انکولوژی، موارد زیر را برنامه ریزی می کند:

  • نوع پرتو درمانی که بیمار باید دریافت کند
  • تعداد جلسات مورد نیاز
  • فاصله بین جلسات

بیشتر افراد پرتو درمانی را به صورت هفته ای 5 جلسه (روزانه 1 جلسه، از شنبه تا چهارشنبه) انجام می دهند. اما گاهی اوقات ممکن است به تعداد بیشتر از یک جلسه در روز احتیاج باشد.

مشکلات موجود در فرآیند رادیوتراپی

بارداری و پیشگیری از بارداری یکی از موضوعاتی است که در برنامه ریزی پرتو درمانی حتما باید به آنها توجه شود.

خانم ها نباید در طول انجام جلسات پرتو درمانی باردار باشند، یا باردار شوند، چراکه پرتو درمانی می تواند به جنین آسیب برساند.

همچنین در طول پرتو درمانی بهتر است به جای مصرف داروهای هورمونی ضد بارداری، از وسایل ایمن تری مانند کاندوم، برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

از طرف دیگر توصیه می شود تا آقایان در طول انجام پرتو درمانی و تا چندین ماه بعد از آن، از رابطه جنسی محافظت شده استفاده کنند.

درصد موفقیت پرتو درمانی
درصد موفقیت پرتو درمانی

بهترین متخصص پرتو درمانی

انتخاب یک متخصص ماهر و باتجربه اهمیت بسیار زیادی در دریافت یک درمان موثر، مفید و البته ایمن دارد. چنانچه متخصص درمانگر شما از تجربه، دانش و مهارت کافی برخوردار نباشد، نه تنها نمی تواند به خوبی سرطان را برای شما درمان کند، بلکه ممکن است با اشعه های رادیوتراپی، به بافت های سالم بدن هم آسیب های جدی وارد کند. پرتو درمانی به صورت طبیعی باعث ضعیف شدن بدن می شود، پس بهتر پزشک قابل اعتمادی را پیدا کنید که تا جای ممکن این ضعف را کاهش دهد، نه اینکه آن را تشدید نماید.

دکتر احسان کرباسی، از فارغ‌التحصیلان برتر دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از بهترین متخصصان پرتو درمانی و انکولوژی در ایران هستند، که از پیشگامان روش های نوین رادیوتراپی در کشور به شمار می روند.

درصد موفقیت پرتو درمانی
درصد موفقیت پرتو درمانی

منبع

3 دیدگاه دربارهٔ «درصد موفقیت پرتو درمانی | آیا رادیوتراپی واقعا موثر است؟»

  1. بازتاب: پرتودرمانی یا رادیوتراپی برای سرطان پروستات (بخش دوم) - دکتر احسان کرباسی

  2. بازتاب: پرتو درمانی سرطان سینه (بخش اول) | رادیوتراپی سرطان پستان - دکتر احسان کرباسی

  3. بازتاب: فواید رادیوتراپی | مزایا و معایب پرتو درمانی - دکتر احسان کرباسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن