بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران | سوالات متداول پرتودرمانی و سرطان

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخ بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران به سوالات متداول شما – بخش دوم

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران پاسخ می دهد: براکی تراپی چیست؟

بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران
براکی تراپی – بهترین فوق تخصص رادیوتراپی

بخش قبلی

براکی تراپی که تحت عنوان پرتودرمانی داخلی نیز شناخته می شود، شامل قرار دادن مواد رادیواکتیو در داخل تومور یا بافت اطراف آن است. از آنجایی که منابع اشعه بسیار نزدیک به تومور قرار دارند، رادیوانکولوژیست قادر است دوز قابل توجهی از اشعه را مستقیماً به سلول های سرطانی هدایت کند. منابع رادیواکتیو مورد استفاده در براکی تراپی، مانند کپسول‌ ها یا دانه‌ های رادیواکتیو، در ظروف کوچکی مهر و موم می شوند. این منابع ممکن است به طور دائم یا موقت کاشته شوند. برخی منابع رادیواکتیو، پس از اتمام عمر رادیواکتیویته مربوطه، به شکل ایمپلنت های دائمی در بدن باقی می مانند. در حالی که سایر منابع رادیواکتیو به طور موقت در داخل بدن قرار گرفته و پس از ارسال مقدار مناسبی از اشعه خارج می شوند.

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران

 

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران پاسخ می دهد: گزینه های درمانی بیشتر چیست؟

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران
پرتودرمانی سیستمیک – بهترین رادیوتراپیست

پرتودرمانی سیستمیک

برخی از سرطان ها ممکن است با بلعیدن قرص های رادیواکتیو یا دریافت مایعات رادیواکتیو از طریق وریدی درمان شوند. این نوع درمان، پرتودرمانی سیستمیک نامیده می شود، بدین معنا که دارو در کل بدن پخش شده و در محل تومور تجمع می یابند. به عنوان مثال، کپسول ید رادیواکتیو (I-131) برای درمان برخی از انواع سرطان تیروئید تجویز می شود. مثال دیگر، استفاده از مواد رادیواکتیو داخل وریدی برای درمان درد ناشی از سرطان است که به استخوان گسترش یافته است. آنتی بادی های رادیولیبل، آنتی بادی هایی هستند که به ذرات رادیواکتیو متصل شده اند. این آنتی بادی ها به گونه ای طراحی شده اند که خود را مستقیماً به سلول سرطانی می چسبانند و با مقادیر کمی اشعه آن را از بین می برند.

درمان های هدفمند جدید

اکنون پزشکان در مورد نحوه عملکرد سلول های سرطانی اطلاعات بیشتری در دست دارند. در درمان‌ های جدید سرطان، از این اطلاعات برای مورد هدف قرار دادن عملکرد سلول‌ های سرطانی و توقف آنها استفاده می شود. این درمان‌ ها که درمان هدفمند نامیده می‌ شوند، می ‌توانند در جلوگیری از رشد سلول‌ های سرطانی به طور ویژه ای عمل کنند و همچنین ممکن است درمان‌ های دیگر را بهینه سازی کنند. به عنوان مثال، برخی داروها با جلوگیری از رشد رگ های خونی جدید که سرطان را تغذیه رسانی می کنند، از رشد سرطان جلوگیری می کنند. سایر درمان ‌های هدفمند با مسدود کردن عملکرد مولکول ‌ها بر روی سطح سلول‌ های سرطانی، معروف به نام فاکتورهای رشد، مستقیماً روی سلول‌ های سرطانی اثر می گذارند.

رادیوسنسیتایزر ها (حساس ‌کننده های پرتوی)

هر دارویی که بتواند سلول‌ های تومور را نسبت به اشعه حساس ‌تر کند، حساس ‌کننده پرتوی یا رادیوسنسیتایزر نامیده می‌ شود. ترکیب اشعه با حساس کننده های پرتویی ممکن است به پزشکان اجازه دهد تا سلول های تومور بیشتری را از بین ببرند. برخی از انواع شیمی درمانی و برخی از درمان های هدفمند جدید می توانند به عنوان رادیوسنسیتایزر عمل کنند.

رادیوپراتکتور ها (محافظ های رادیویی)

برخی از داروها که تحت عنوان رادیوپروتکتورها شناخته می شوند، می توانند به محافظت از بافت سالم در برابر اثرات اشعه کمک کنند.

پرتودرمانی حین عمل  (IORT)

پرتودرمانی ای که در حین جراحی انجام می شود پرتودرمانی حین عمل یا  IORT نامیده می شود.  طی یک عمل جراحی، جراح به طور موقت اندام‌ های طبیعی را از مسیر خارج می‌ کند تا اشعه به طور مستقیم به تومور اعمال شود. این به رادیوانکولوژیست شما اجازه می دهد تا از قرار گرفتن آن اندام ها در معرض اشعه اجتناب کند. متاسفانه این روش درمانی در تهران چندان در دسترس نیست و بهتر است قبل از انجام این روش، حتما با دو یا سه متخصص رادیوتراپی انکولوژی مشورت کنید.

شیمی درمانی

داروهایی که می توانند مستقیماً سلول های سرطانی را از بین ببرند، تحت عنوان شیمی درمانی شناخته می شوند. برخی به صورت قرص و برخی به صورت تزریقی تجویز می شوند. شیمی درمانی را می توان نوعی درمان سیستمیک نیز در نظر گرفت، زیرا داروها از طریق جریان خون به کل بدن می روند.

ایمونوتراپی

برخی از درمان‌ ها برای کمک به سیستم ایمنی بدن شما طراحی شده‌ اند تا با سرطان مقابله کنند، مشابه روشی که بدن شما با عفونت ‌ها مقابله می‌ کند. این روش تحت عنوان ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی شناخته می شود.

 

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران پاسخ می دهد: اعضای تیم پرتودرمانی چه کسانی هستند؟

انکولوژیست پرتودرمانی
متخصص رادیوانکولوژی

تیمی از متخصصان پزشکی بسیار آموزش دیده برای انجام پرتودرمانی مشارکت خواهند داشت. این تیم توسط یک متخصص رادیوانکولوژیست ، پزشکی که در بکارگیری اشعه برای درمان سرطان تخصص دارد، رهبری می شود.

رادیوانکولوژیست ها

متخصصان رادیوانکولوژی، پزشکانی هستند که بر پرتودرمانی شما نظارت دارند. این پزشکان با سایر اعضای تیم پرتودرمانی همکاری می کنند تا برنامه درمانی شما را تهیه و تجویز کنند و مطمئن شوند که هر درمان به طور دقیق انجام می شود. رادیوانکولوژیست همچنین پیشرفت شما را پیگیری می کند و در صورت لزوم سیر درمان را تغییر می دهد تا مطمئن شود که بهترین درمان را دریافت می کنید. رادیوانکولوژیست به شناسایی و درمان هر گونه عارضه جانبی که ممکن است به دلیل پرتودرمانی رخ دهد، کمک می کند. وی از نزدیک با سایر پزشکان سرطان، از جمله انکولوژیست ها و جراحان پزشکی، و همه اعضای تیم رادیوانکولوژی در تعامل است.

بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران
بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران

یکی از بهترین و زبده ترین متخصصان رادیوانکولوژی در تهران، جناب آقای دکتر احسان کرباسی دارای برد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی هستند.

برای برقراری ارتباط و مشاوره با ایشان به عنوان بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران کلیک کنید.

فیزیکدانان پزشکی

فیزیکدانان پزشکی در طول برنامه ریزی درمان به طور مستقیم با انکولوژیست پرتودرمانی کار می کنند. آنها بر کار دوزیمتریست نظارت می کنند و کمک می کنند این اطمینان حاصل شود که درمان های پیچیده به درستی برای هر بیمار طراحی شده باشند. فیزیکدانان پزشکی برنامه های کنترل کیفیت را برای تجهیزات رادیوتراپی اجرا می کنند. آنها همچنین با اندازه گیری دقیق پرتو و انجام سایر تست های ایمنی به طور منظم از عملکرد صحیح تجهیزات پرتودرمانی اطمینان حاصل می کنند.

دزیمتریست ها

دوزیمتریست ها با رادیوانکولوژیست و فیزیکدان پزشکی همکاری می کنند تا دوز پرتو را به دقت محاسبه کنند تا مطمئن شوند که تومور به اندازه کافی اشعه دریافت می کند. آنها با استفاده از رایانه، یک طرح درمانی ایجاد می کنند که می تواند تومور را به بهترین شکل از بین ببرد و در عین حال بافت سالم را حفظ کند. بسیاری از اوقات فیزیکدانان پزشکی این امر مهم را به انجام می رسانند.

پرتودرمانگرها

پرتودرمانگرها با انکولوژیست های پرتودرمانی کار می کنند تا تحت نظر و تجویز پزشک، پرتودرمانی روزانه را انجام دهند. آنها سوابق روزانه را ثبت می کنند و بر پیاده سازی روشهای پیچیده درمانی، نظارت دقیق و مستمر دارند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران | سوالات متداول پرتودرمانی و سرطان»

  1. بازتاب: بهترین متخصص رادیوانکولوژی در تهران | سوالات متداول پرتودرمانی و سرطان -

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن