بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران | مهمترین نکات درباره رادیوتراپی

5/5 - (1 امتیاز)

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران پاسخ می دهد

پرتودرمانی (رادیوتراپی نیز نامیده می شود) نوعی روش درمان سرطانی است که با استفاده از مقادیر بالای اشعه ، سلول های سرطانی را از بین می برد و تومورها را کوچک می کند. در رادیوتراپی از اشعه در دوزهای پایین برای دیدن داخل بدن استفاده می شود ، مانند اشعه ایکس دندان یا شکستگی استخوان. در این مقاله بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران، آقای دکتر احسان کرباسی به شرح اثربخشی پرتودرمانی در درمان سرطان و پاسخ به سوالات متداول شما در اینباره پرداخته اند.

 

پرتودرمانی چگونه با سرطان مقابله می کند؟

بهترین متخصص پرتودرمانی: پرتودرمانی در دوزهای بالا ، سلول های سرطانی را از بین می برد و یا با آسیب رساندن به DNA رشد آنها را کند می سازد. سلول های سرطانی که DNA آنها فراتر از اینکه بتوانند ترمیم شوند آسیب دیده اند ، دیگر به تقسیم شدن ادامه نمی دهند و از بین می روند. هنگامی که سلول های آسیب دیده می میرند ، توسط بدن تجزیه و حذف می شوند.

پرتودرمانی بلافاصله سلول های سرطانی را از بین نمی برد. درمان روزها یا هفته ها طول می کشد تا DNA به اندازه کافی آسیب ببیند تا سلول های سرطانی از بین بروند. سپس ، سلول های سرطانی پس از پایان پرتودرمانی هفته ها یا ماه ها به رند از بین روفتن خود ادامه می دهند.

 

انواع پرتودرمانی

دستگاه پرتودرمانی srs

بهترین متخصص پرتودرمانی: رادیوتراپی دو نوع اصلی دارد: پرتوی خارجی و داخلی.

نوع پرتودرمانی شما ممکن است به عوامل زیادی بستگی داشته باشد ، از جمله:

 • نوع سرطان
 • اندازه تومور
 • محل تومور در بدن
 • این که چقدر تومور به بافت های طبیعی حساس به اشعه نزدیک است
 • سوابق سلامت و پزشکی عمومی شما
 • این که آیا انواع دیگری از درمان سرطان را خواهید داشت یا خیر
 • عوامل دیگر مانند سن تان و سایر شرایط پزشکی

رادیوتراپی خارجی

در رادیوتراپی خارجی ، اشعه از دستگاهی تولید می شود که هدف آن از بین بردن سرطان در شماست. دستگاه پرتودرمانی بزرگ است و ممکن است پر سر و صدا باشد. این دستگاه هیچ گونه تماسی با شما ندارد ، اما می تواند در اطراف شما حرکت کند ، و اشعه را از جهات مختلف به بخشی از بدن تان ارسال می کند.

رادیوتراپی با پرتوی خارجی یک درمان موضعی است ، به این معنی که تنها قسمت خاصی از بدن شما را درمان می کند. به عنوان مثال ، اگر در ریه خود سرطان داشته باشید ، فقط به قفسه سینه ، نه به تمام بدن ، اشعه دریافت خواهید کرد.

رادیوتراپی داخلی

رادیوتراپی داخلی درمانی است که در آن منبع پرتو در داخل بدن شما قرار می گیرد. منبع تابش می تواند جامد یا مایع باشد.

رادیوتراپی داخلی با یک منبع جامد ، براکی تراپی نام دارد. در این نوع درمان ، دانه ها ، ریبون ها یا کپسول هایی که حاوی منبع اشعه هستند ، در بدن ، داخل یا نزدیک تومور قرار می گیرند. براکی تراپی نیز مانند رادیوتراپی با پرتوی خارجی ، یک روش موضعی است و اتها قسمت خاصی از بدن شما را درمان می کند.

با استفاده از روش براکی تراپی ، منبع اشعه در بدن شما برای مدتی اشعه تولید می کند.

رادیوتراپی داخلی با منبع مایع ، درمان سیستمیک نامیده می شود. سیستمیک به این معنی است که این درمان در خون به بافت های سراسر بدن شما منتقل می شود و سلول های سرطانی را جستجو کرده و آنها را از بین می برد. شما رادیوتراپی سیستمیک را از طریق بلع ، از طریق ورید با خط IV یا از طریق تزریق دریافت خواهید کرد.

به واسطه تشعشعات سیستمیک ، مایعات بدن مانند ادرار ، عرق و بزاق برای مدتی اشعه دار خواهند بود.

 

چرا پرتودرمانی برای بیماران سرطانی الزامیست؟

پرتودرمانی 3D-CRT

بهترین متخصص پرتودرمانی: از رادیوتراپی برای درمان سرطان و تسکین علائم سرطان استفاده می شود.

هنگامی که از رادیوتراپی برای درمان سرطان استفاده می شود ، می تواند سرطان را درمان کند ، از عود آن جلوگیری کند یا رشد آن را متوقف یا کاهش دهد.

هنگامی که از درمان هایی به منظور تسکین علائم استفاده می شود ، به آن درمان تسکینی گفته می شود. پرتوی خارجی ممکن است تومورها را برای درمان درد و سایر مشکلات ناشی از تومور کوچک کند ، مانند مشکلات تنفسی یا از دست دادن کنترل روده و مثانه. درد ناشی از سرطان که به استخوان گسترش یافته باشد با داروهای رادیوتراپی سیستمیک به نام رادیودارو قابل درمان است.

 

انواع سرطان که با رادیوتراپی درمان می شوند

درمان های سرطان پروستات
درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه

بهترین متخصص پرتودرمانی: رادیوتراپی خارجی برای درمان بسیاری از انواع سرطان استفاده می شود.

براکی تراپی اغلب برای درمان سرطان های سر و گردن ، پستان ، دهانه رحم ، پروستات و چشم استفاده می شود.

رادیوتراپی سیستمیک که ید رادیواکتیو یا I-131 نیز نام دارد ، اغلب برای درمان انواع خاصی از سرطان تیروئید استفاده می شود.

نوع دیگری از رادیوتراپی سیستمیک ، به نام رادیو نوکلئید درمانی هدفمند ، برای درمان برخی از بیماران مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته یا تومور عصبی – غدد درون ریز پانکراس (GEP-NET) استفاده می شود. این نوع درمان ممکن است به عنوان رادیوتراپی مولکولی نیز شناخته شود.

 

عوارض جانبی پرتودرمانی

بهترین متخصص پرتودرمانی: اشعه نه تنها باعث از بین رفتن یا کندی رشد سلول های سرطانی می شود ، بلکه می تواند سلول های سالم اطراف را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

آسیب به سلول های سالم می تواند عوارض جانبی در بر داشته باشد که بستگی به ناحیه درمان و نوع پرتودرمانی دارد. برخی از عوارض جانبی شایع پرتودرمانی عبارتند از:

 • خستگی: بسیاری از افرادی که تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرند، خستگی مفرط را تجربه می‌کنند.
 • تغییرات پوست: پوست در ناحیه‌ای که در معرض اشعه قرار گرفته، ممکن است قرمز، تیره، سوزش و احساس خارش داشته باشد.
 • مشکلات بلع: در صورت پرتودرمانی ناحیه گلو، ممکن است بلع دچار مشکل شود.
 • تغییرات در دهان: در صورت پرتودرمانی ناحیه دهان، ممکن است طعم و مزه تغییر کند و زخم‌های دهان ایجاد شود.
 • تغییرات در ادرار و مثانه: در صورت پرتودرمانی ناحیه لگن، ممکن است ادرار و مثانه دچار تغییرات شود.

این فقط چند نمونه از عوارض جانبی پرتودرمانی است و عوارض جانبی دقیق بستگی به ناحیه درمان و وضعیت فرد دارد. باید با پزشک خود در این باره صحبت کنید تا اطلاعات کامل ‌تر درباره عوارض جانبی احتمالی به شما بدهد.

اشعه ایکس یا ذرات بدون درد و نامرئی هستند. شما بعد از درمان رادیواکتیوه نیستید، بنابراین قرار گیری تان در کنار دیگران، از جمله کودکان، ایمن و بی خطر است.

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران | بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

بهترین مراکز پرتو درمانی در تهران
بهترین مرکز رادیوتراپی در تهران

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص پرتودرمانی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی در تهران را بررسی کرده اید اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید، به شما جناب آقای دکتر احسان کرباسی را معرفی می کنیم.

این مرکز پرتودرمانی مجهز به بهترین دستگاه پرتو درمانی تهران است.

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

درباره دکتر احسان کرباسی بیشتر بدانید

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتودرمانی تهران لطفا کلیک کنید.

منبع: www.cancer.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا قابل کپی نیست!
به بالای صفحه بردن